Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. To, co czyni tę placówkę MHK wyjątkową, to udostępnienie jej zwiedzającym, którzy nie tylko mogą zobaczyć muzealia, które do tej pory nie były wystawiane, ale również mają możliwość poznania tajników konserwacji zabytków.

Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. Co zatem można zobaczyć w Krakowskim Skarbcu? Niemal wszystko, co przez lata gromadzono w Muzeum Krakowa, a co nie jest prezentowane na wystawach stałych, a tylko okazjonalnie pojawia się na wystawach czasowych. Obejrzeć, więc można malarstwo, grafikę, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat. I tak magazyn grafiki to Stara biblioteka, magazyny tkanin to Skład bławatny i Garderoba babci, magazyn broni to Arsenał, a magazyn numizmatów to oczywiście Skarbiec.

W magazynach przygotowano również specjalną salę multimedialna, gdzie zwiedzający mogą przeglądać zdigitalizowaną – w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus – część muzealnej kolekcji.

W Centrum Interpretacji Artefaktów prowadzony jest również szeroki program edukacyjny dla dzieci, a także dla dorosłych. W jego ramach organizowane są pokazy, warsztaty i spotkania z wybranymi muzealiami.