Rodzice często zastanawiają się, jak pomóc przedszkolakowi radzić sobie z emocjami, zrozumieć trudne tematy, poznać złożoność świata. Z pomocą przychodzą bajki psychoedukacyjne, które w prosty i przystępny sposób tłumaczą maluchom te niełatwe kwestie i sprawiają, że dzieci lepiej rozumieją swoje emocje. W każdą czerwcową niedzielę punktualnie o godz. 11.00 punkt Zgody 7 zamieni się w stolicę czułych bajek.

Akcja bajek, które usłyszą nasi najmłodsi goście, dzieje się w Krakowie, a ich treść pomoże zrozumieć, czym są cierpliwość, smutek, wiara w siebie czy ekspresja. Po przeczytaniu bajki dzieci wezmą udział w warsztatach kreatywnych, a w tym czasie rodzice będą mogli cieszyć się nowohucką zielenią i… pyszną kawą. Zajęcia są bezpłatne, obowiązują wejściówki.

„Czułe bajki” to część projektu „Bądź turystą w swoim mieście – poczuj Kraków”. Jego organizatorami są Miasto Kraków, KBF, Zgody 7 i Kids in Kraków. Bajki powstały dzięki zaangażowaniu Fundacji Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek.

– Celem bajek psychoedukacyjnych jest utożsamienie się z bohaterem/bohaterką i rozpoznanie emocji, które przeżywają – mówi Wioletta Szuba, pedagożka i arteterapeutka. – Nazwane i wyrażone przez dzieci stają się swoistym podręcznikiem emocji. Bajki skierowane są także do dorosłych opiekunów dzieci: rodziców i nauczycieli, pokazują bowiem także postawę dorosłego, który wspiera i towarzyszy dzieciom w rozumieniu świata emocji – zaznacza.

Czytanie, warsztaty i streaming online

Bajki i warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3–9 lat.

W ramach niedzielnych spotkań dzieci usłyszą jedną bajkę (ok. 30 minut), a następnie wezmą udział w dopasowanych do niej tematycznie warsztatach (30–40 minut).

Bajki można będzie również usłyszeć i obejrzeć online na kanałach Kids in Kraków, Bądź turystą, Zgody 7 i Kraków PL na Facebooku.

W każdy poniedziałek po niedzielnym spotkaniu na stronie kidsinkrakow.pl pojawi się czytana dzień wcześniej bajka, którą będzie można pobrać w formacie PDF.

Program „Czułych bajek”

  • 6 czerwca, godz. 11.00
    Temat: Opowieść o kamiennych rzeźbach
    Czyta: Janina Błońska
    Warsztaty ekologiczne: Zwierzaki-cudaki
    Prowadzenie: Barbara Fijał
    Razem z bohaterkami odkryjemy świat kamiennych rzeźb, które można znaleźć w różnych częściach Krakowa. Co w tych rzeźbach najbardziej urzekło dziewczynki? Jaką lekcje wyciągnęły ze spotkania z nimi? Główne bohaterki zapraszają nas również do świata swoich emocji, które w tej bajce pomogły spojrzeć na doświadczenia poszczególnych postaci z różnych perspektyw.
  • 13 czerwca, godz. 11.00
    Temat: Opowieść o krakowskim pająku
    Czyta: Wioletta Szuba
    Warsztaty o emocjach: Gdzie mieszka smutek?
    Prowadzenie: Fundacja Kurdybanek
    Centralnym punktem opowieści jest tytułowy pająk jako ludowa ozdoba świąteczna, jednak pojawiają się w niej także latarnie umarłych oraz krakowski cmentarz Podgórski. Ważnym tematem bajki są uczucia przeżywane przez Tosię, Krzysia, Tomka oraz ich mamy, m.in. smutek, żal, poczucie straty. Bajka porusza wątek śmierci, żałoby i radzenia sobie z przemijaniem.
  • 20 czerwca, godz. 11.00
    Temat: Bajka o Śpiewającej Żabie
    Czyta: Bartek Wencel
    Warsztaty ekologiczne: Zielona masa solna, czyli radosna twórczość i nieskrępowana ekspresja
    Prowadzenie: Anna Stelmach
    Bajka zapoznaje odbiorców z twórczością Teodora Talowskiego, architekta z przełomu XIX i XX wieku tworzącego głównie w Krakowie. Jego kamienice z niezwykłymi szczytami i oryginalną stylistyką wyróżniają się na tle architektury miasta. W warstwie psychoedukacyjnej bajka obejmuje obszar emocji związanych z radosną twórczością, poczuciem siły i własnej wartości płynących z nieskrępowanej ekspresji oraz wiarą w siebie.
  • 27 czerwca, godz. 11.00
    Temat: Bajka o ogrodzie
    Czyta: Szymon Kloska
    Warsztaty przyrodnicze: Siejemy i sadzimy roślinki
    Czy świat przyrody widziany z perspektywy człowieka różni się od tego widzianego oczami… pszczoły? Czego uczy nas obserwacja przyrody? Poznamy piękno i unikatowe spojrzenie na to, co nam wydaje się zwyczajne i być może nudne. Cierpliwość i zachwyt – czy można się tego nauczyć?

Zapisy

Na wszystkie zajęcia z cyklu „Czułe bajki” obowiązują zapisy.

W poniedziałek poprzedzający niedzielne spotkanie na profilu Bądź turystą w swoim mieście – poczuj Kraków na Facebooku o godzinie 12.00 pojawi się link umożliwiający pobranie wejściówek (obowiązują dzieci i opiekunów). Jednej osobie przysługują maksymalnie dwie wejściówki. Zajęcia odbywają się wewnątrz budynku. Przypominamy, że na Zgody 7 funkcjonuje także ogródek.

Wydarzenie odbywa się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi.