W sobotę, 20 maja w parku Jordana odbył się rodzinny piknik ekologiczny „Dbam o zieleń i czyste powietrze”. Była to niepowtarzalna szansa na bezpośrednie spotkanie z mieszkańcami Krakowa z ekspertami, którzy przekazywali cenną dawkę wiedzy z zakresu ekologii. Krakowianie mogli uzyskać informacje o tym, jak chronić zieleń, wymienić ogrzewanie na ekologiczne oraz prawidłowo sortować odpady i dlaczego nasze działania są tak cenne dla naszego otoczenia.

Zaplanowane na sobotę atrakcje skierowane były szczególnie do rodzin z dziećmi. Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli uczyć się poprzez zabawę, a ich opiekunowie mieli szansę na odwiedzenie stoisk współorganizatorów pikniku, na których mogli zasięgnąć wszelkich informacji m.in. z zakresu wymiany ogrzewania na proekologiczne oraz obowiązujących przepisów z zakresu wycinki drzew. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o wymianę pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne, jak otrzymać dofinansowanie do poniesionych kosztów kwalifikowanych, a także w jaki sposób ubiegać się o pomoc na dofinansowanie zwiększonych kosztów grzewczych lokalu związanych z trwałą zmianą systemu ogrzewania.

Przypominamy, że złożenie wniosku o dotację na wymianę ogrzewania na proekologiczne jeszcze w tym roku gwarantuje otrzymanie do 80 proc. dofinansowania kosztów kwalifikowanych inwestycji, a w następnych latach dofinansowanie będzie malało (w 2018 do 60 proc.  kosztów kwalifikowanych).

Jednocześnie zarówno mali, jak i duzi mogli liczyć na świetną zabawę na powietrzu oraz aktywnie spędzony czas w rodzinnym gronie. W programie były między innymi występy dzieci i młodzieży z krakowskich domów kultury, gra miejska „Gram w Zielone Miasto” dla rodzin; gry, zabawy i konkursy dla dzieci; konkurs biegów na czas dla dzieci; wykłady „Flora i fauna Krakowa”; warsztaty jak gospodarować odpadami; warsztaty dla rodziców i dzieci „Pora na pomidora, czyli jadalne zielone balkony”, w trakcie których dzieci i dorośli poznawali podstawowe zasady zakładania ogrodu na balkonie i sadzić roślinki w ozdabianych własnoręcznie doniczkach.

Współorganizatorzy zaprezentowali rośliny pyłochłonne, w szczególności te, które doskonale nadają się do hodowania w mieszkaniach. Została zwrócona szczególna uwaga na wpływ jakości powietrza na zdrowie i samopoczucie. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się o smogu typu londyńskiego i o smogu fotochemicznym.

Podczas pikniku były rozdawane sadzonki kwiatów domowych takich jak: palma czy skrzydłokwiat oraz sadzonki drzew i krzewów, takich jak: świerk, miłorząb i kwiaty doniczkowe. W sumie na sobotnie spotkanie z mieszkańcami Krakowa przygotowano 4 tys. sadzonek.