Już w najbliższą sobotę, 29 lutego, w Teatrze Bagatela odbędzie się premiera spektaklu pt. „Dialogi polskie, czyli rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem”. Przedstawienie na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza, Henryka Rzewuskiego i Jędrzeja Kitowicza wyreżyserował Mikołaj Grabowski.

„W »Dialogach polskich« przeglądają się wzajemnie trzy wieki polskiej państwowości, jeśli chodzi o mentalność, obyczaj i kulturę. Wiek XVII oglądamy oczami Rzewuskiego (»Pamiątki Soplicy«) i Kitowicza (niezwykły »Opis obyczajów«). Przez teksty Gombrowicza przyglądamy się nie tylko wiekowi XX, ale i wyjątkowemu artyście, z jego bardzo osobistym tonem wypowiedzi.

Wiek XXI przyniesie na deski sceniczne – mam nadzieję – spektakl. Aktorzy ze swoim sposobem rozumienia dzisiejszego świata, reżyser, a także publiczność wnosząca żywioł współczesności do każdego przecież przedstawienia.

Trudno powiedzieć, co wyniknie z tego przeglądania się w trzech lustrach równocześnie. Pewnie stwierdzimy ze zdziwieniem, a może nawet z rozpaczą, że nie odsunęliśmy się za daleko od lat dawnych, pradawnych. Że wciąż tkwimy głęboko zanurzeni w Polsce szlacheckiej czasów saskich, które przecież nie przynoszą nam chwały.

Ale warto zbudować te lustra – może zobaczymy w nich, mimo wszystko, wizerunek Polaka nie tylko dziwnie groteskowego, ale i pięknego, choć widz będzie musiał się chyba wykazać naprawdę dobrą wolą” – tak sam o spektaklu opowiada Mikołaj Grabowski.

Muzykę do spektaklu stworzył Zygmunt Konieczny, a na deskach Dużej Sceny Teatru Bagatela zobaczymy m.in. Urszulę Grabowską, Wojciecha Leonowicza, Natalię Hodurek i Artura Sędzielarza.