Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zaprezentował najnowszą edycję kampanii promocyjnej “Weźże… zachowaj kulturę w komunikacji miejskiej”.

We wtorkowej konferencji prasowej udział wzięli Łukasz Franek – zastępca Dyrektora ZIKiT ds. Transportu, Michał Pyclik – rzecznik prasowy ZIKIT, Marek Gancarczyk – rzecznik prasowy MPK oraz Paweł Paruch – Mobilis Sp. z o.o.

– Wcześniejsze akcje promujące dobre maniery w komunikacji miejskiej zakończyły się sukcesem więc przygotowaliśmy kolejny materiał. W najnowszych spotach poruszyliśmy tematykę ustępowania miejsca seniorom czy rodzicom z dziećmi. Chcemy, by priorytetem stało się ustępowanie miejsca. Drugim największym zgłaszanym problemem jest okupowanie drzwi wyjściowych z tramwaju przez pasażerów. Utrudnia to wejścia i wyjścia z pojazdu, co opóźnia odjazd. Jeśli te komunikaty także się przyjmą chcielibyśmy przygotować kolejną edycję – powiedział Łukasz Franek – zastępca Dyrektora ZIKiT ds. Transportu.

– Sprawy, o których rozmawiamy, nie wynikają z regulaminów i przepisów korzystania z pojazdów ale wspierają kulturę osobistą – dodał Paweł Paruch z firmy Mobilis.

Stałym i dostrzegalnym problemem wśród pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej jest kwestia nieustępowania miejsc siedzących osobom starszym, kobietom w ciąży, niepełnosprawnym czy matkom z dziećmi. ZIKiT, chcąc podejść do tematu w sposób lekko prześmiewczy, zaprezentował podczas konferencji nowy spot “Bo jeden bohater, to za mało”. Nagranie uświadamia, że każdy z nas może zostać bohaterem, jednocześnie pomagając pasażerom, którym jest trudniej podróżować komunikacją miejską. Kolejnym niezrozumiałym zjawiskiem, ale zdarzającym się nagminnie, jest tłoczenie się pasażerów przy wejściu do pojazdu, gdy obok zostaje dużo miejsca. Spot “Weźże się przesuń!” przypomina wszystkim, jak ważne jest odpowiednie “ulokowanie się” w pojeździe, tak aby nie stwarzać problemów pozostałym wsiadającym lub wysiadającym. Spot zwraca również uwagę na to, aby zdejmować duże plecaki, które często powodują dyskomfort podróży szczególnie osobom siedzącym, uderzając je.

Spoty wyświetlane będą w 250 autobusach, 60 tramwajach i 67 środkach transportu firmy Mobilis.

Mieszkańcy Krakowa podróżujący komunikacją miejską od dawna zgłaszają uwagi i spostrzeżenia dotyczące drażniących nawyków innych pasażerów, które obserwują podczas podróży. Ponad rok temu powstał pierwszy spot z tego cyklu “Weźże gadaj ciszej”, którego tematem były głośne rozmowy przez telefony komórkowe. Krakowianie skarżyli się nie tylko na głośne rozmowy, ale również na samą ich treść oraz sposób wypowiadania się. Spot pokazywał, że takie zachowanie może przeszkadzać innym pasażerom, a niektórych wręcz irytuje.

ZIKiT czeka na kolejne uwagi mieszkańców dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej, które są inspiracją do tworzenia animacji. – Komunikacja miejska służy każdemu z nas i tak naprawdę wszyscy mamy wpływ na komfort podróży – zakończył spotkanie Michał Pyclik z ZIKiT.