Działa już drugie miejsce, którego oferta i przestrzeń zostały dopasowane do potrzeb krakowianek i krakowian, w wieku 13-26 lat. Warto zapoznać się z ofertą Pracowni Młodych, połączonej z młodzieżowym oddziałem Biblioteki Kraków, która ma siedzibę przy ul. Zachodniej 7/3a – to szansa na rozrywkę, edukację i nowe znajomości!

Pracownia Młodych na Zachodniej działa w odnowionym i wyremontowanym lokalu Biblioteki Kraków. To jednocześnie miejsce spotkań dla młodzieży i biblioteka z bogatym księgozbiorem, pełnym propozycji atrakcyjnych dla młodych czytelników, a także gier planszowych.

Pracownia Młodych na Zachodniej, to drugie tego rodzaju miejsce w Krakowie (wcześniej otwarta została Pracowania Piastów 22). Młodzi mieszkańcy Krakowa w diagnozie i badaniach ankietowych, zrealizowanych przed opracowaniem miejskiego programu Młody Kraków 2.0 wskazywali, że silnie odczuwają brak niekomercyjnej przestrzeni w mieście, w której mogliby się spotykać, uczyć, realizować wspólne działania i z której korzystaliby bezpłatnie i bez zobowiązań. Z tej potrzeby zrodził się pomysł, aby w ramach miejskiego programu Młody Kraków 2.0 otworzyć i prowadzić bezpłatne Pracownie Młodych, czyli przestrzenie dedykowane dla osób w wieku 13–26 lat, rozmieszczone w różnych punktach naszego miasta.

Pracownia na Zachodniej jest otwarta od poniedziałku do piątku, w godz. 15.00–20.00, a w soboty od 10.00–16.00. To miejsce, w którym uczestnicy czują się odpowiedzialni za przestrzeń, w której spędzają czas i rozwijają swoje pasje, a z drugiej strony miejsce proponujące im skorzystanie z przygotowanej oferty zajęć i zapewniające stałą obecność opiekuna/moderatora. Uczestnicy korzystają z Pracowni bezpłatnie, pod warunkiem wyrobienia aktualnej karty bibliotecznej.

Przestrzeń Pracowni Młodych na Ruczaju, została całkowicie odnowiona i na nowo wyposażona. Na prawie 50 metrach kwadratowych młodzież znajdzie miejsce do spędzania wolnego czasu, spotkań, aktywności, kreatywności i działań rozwojowych. Ponadto na młodych miłośników komiksów czeka tu niespodzianka – o lokalny, graficzny akcent zadbał popularny autor komiksów, grafik i ilustrator – Rafał Szłapa.

Pracownia Młodych na Zachodniej jest zarządzana przez Bibliotekę Kraków, we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, który koordynuje realizację programu Młody Kraków 2.0. Aktualnym operatorem Pracowni jest Stowarzyszenie Europe4Youth.

Aktualnie, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, Pracownia działa w formule hybrydowej.

Więcej informacji na Facebooku.

Przypominamy, że na stronie internetowej mlodziez.krakow.pl oraz facebookowym profilu Młody Kraków można znaleźć informacje o działaniach miasta skierowanych do młodzieży.