Założeniem wystawy stałej sztuki starożytnej z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, mieszczącej się na 1 piętrze w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich, jest ukazanie kompleksowego obrazu sztuki kultur starożytnych. Trzon ekspozycji stanowi zbiór pozyskany przez księcia Władysława Czartoryskiego w 2. połowie XIX wieku.

Jego istotnym uzupełnieniem jest zespół obiektów z Muzeum Narodowego w Krakowie i z kolekcji Rodziny Potockich z Krzeszowic, która obejmuje głównie rzeźby i płaskorzeźby rzymskie. Natomiast kilkanaście artefaktów pochodzących ze zbiorów Instytutu Archeologii UJ stanie się dopełnieniem wystawy. Obiekty należące do tych ważnych krakowskich kolekcji wzajemnie doskonale się uzupełniają, co umożliwia zaprezentowanie w atrakcyjny sposób rozwoju sztuki najważniejszych kultur starożytnych.

Trasa zwiedzania pozwala zapoznać się z poszczególnymi zespołami zabytków w układzie podróży po basenie Morza Śródziemnego: od Egiptu przez Italię, Grecję, Azję Mniejszą, na Egipcie z czasów rzymskich kończąc. W poszczególnych gablotach znajdują się obiekty wszystkich dziedzin rzemiosła starożytnego: eksponowana jest kamienna rzeźba architektoniczna, dekoracyjna, portretowa, funeralna, rzeźba w drewnie, wyroby odlewane i wykuwane z brązu, srebra, złota oraz malarstwo na drewnie, wyroby gliniane, plecionkarskie, fajansowe i ze szkła. Są to przedmioty codziennego użytku, kultowe, dekoracyjne, a także należące do wyposażenia grobowego.

Jako dopełnienie głównej ekspozycji sztuki starożytnej zwiedzający może zobaczyć dwie wystawy w pomieszczeniach baszt przylegających do budynku Arsenału: wybór monet greckich i rzymskich oraz zespół obiektów z terenu Polski pochodzący z kolekcji prahistorycznej księcia Władysława Czartoryskiego.