Od 2 września, na linii 154, łączącej Dworzec Główny Zachód z Prądnikiem Białym kursują cztery nowe autobusy elektryczne, które zamówiło MPK S.A. w Krakowie. Zastąpiły one pojazdy, które dotychczas krakowski przewoźnik wypożyczał od kilku producentów.
Cztery nowe, bardzo ciche i całkowicie bezemisyjne autobusy Urbino Electric dostarczyła do Krakowa firma Solaris Bus & Coach S.A. Wartość autobusów to 7,5 mln zł, a całość inwestycji pokryło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A.
– Nowe elektryczne autobusy mają wpływać na poprawę jakości powietrza w Krakowie, poprzez ograniczenie niskiej emisji komunikacyjnej. To tylko część pakietu, które MPK realizuje w latach 2016-2017, zakupując 188 autobusów. Jeszcze w październiku tego roku oddamy do eksploatacji kolejnych 12 autobusów hybrydowych – zapowiada Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji i Infrastruktury.
Pojazdy są wyposażone w baterie o pojemności 80 kWh. Będzie można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby: z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub z wykorzystaniem pantografu na specjalnej stacji ładowania zbudowanej przy ulicy Pawiej, wykorzystującej zasilanie z trakcji tramwajowej.
Pojazdy mają długość 8,9 m i mogą jednorazowo przewieźć do 48 pasażerów. Oprócz tego, że są bardzo przyjazne dla środowiska, zapewniają bezpieczną i komfortową podróż. Nowe autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy i nowoczesny system informacji pasażerskiej.
– Mieszkańcy Krakowa z autobusów elektrycznych mogą korzystać już od prawie 2,5 roku. Do tej pory były one wypożyczane od różnych producentów. Teraz oddajemy do ich dyspozycji cztery nowe autobusy elektryczne, które kupiliśmy. W naszych planach jest zamówienie kolejnych takich ekologicznych pojazdów – zapewnia Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.
Przypomnijmy, że MPK SA w Krakowie eksploatuje autobusy elektryczne już od 29 kwietnia 2014 roku. Wypożyczone od kilku producentów pojazdy od tego dnia cały czas kursowały na linii nr 154 łączącej Dworzec Główny Zachód z Prądnikiem Białym. Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym funkcjonowała regularna linia obsługiwana autobusami z napędem elektrycznym.
Zakup czterech nowych autobusów elektrycznych to pierwsze, ale nie ostatnie zamówienie tego rodzaju pojazdów przez krakowskiego przewoźnika. Obecnie trwa procedura przetargowa na dostawę 20 nowych autobusów elektrycznych, w tym 17 autobusów o długości 12 metrów i trzech pojazdów przegubowych o długości 18 metrów.
Jeszcze w tym roku na ulice Krakowa wyjedzie także 12 autobusów hybrydowych wyposażonych w silnik spalinowy i elektryczny.