Pasażerowie i rowerzyści byli w Krakowie świadkami dwóch premier. Otwarcia jednej z najdłuższych tramwajowych estakad i pojawienia się na torach najdłuższego w Polsce tramwaju.

Zakończyły się prace przy budowie estakady Lipska – Wielicka. Pierwsze tramwaje na tej trasie pojawiły sie w poniedziałek rano. Po nowym torowisku kursują linie nr 9, 11 oraz 50. Dzięki nowej estakadzie pasażerowie jadący z Bieżanowa i Kurdwanowa zaoszczędzą ponad 5 minut na przejeździe.

W ramach projektu rozbudowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju powstało nowe torowisko o długości  2,19 kilometra. Jego nawierzchnia  została dostosowana do ruchu pojazdów szynowych, a także pojazdów uprzywilejowanych np. karetek pogotowia czy wozów straży pożarnej. Dzięki temu pojazdy będą mogły omijać powstałe w godzinach szczytu korki.

Nowa linia tramwajowa została wyposażona w nowoczesną i funkcjonalną infrastrukturę. Trzy perony przystankowe, znajdujące się na trasie nowej linii, dostosowane zostały do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ich wysokość została zrównana z poziomem podłogi pojazdów,  co w rezultacie zwiększy komfort i bezpieczeństwo pasażerów niepełnosprawnych. Dużym udogodnieniem są także windy prowadzące z poziomu gruntu i peronów dworca PKP na przystanki znajdujące się na estakadzie.

Na realizacji projektu skorzystają także piesi i rowerzyści. Wzdłuż nowego torowiska, po obydwóch stronach, powstał nowy chodnik oraz ścieżka rowerowa. Możliwość bezpiecznego przejechania przez torowisko była od dawna wyczekiwana przez cyklistów. Teraz przejazd rowerem z Wielickiej w kierunku Bagrów lub w stronę centrum miasta będzie dużo wygodniejszy i bezpieczniejszy.

Prace przy budowie linii tramwajowej pomiędzy ulicami Lipską i Wielicką trwały od jesieni 2013 roku. Inwestycja obejmuje budowę torowiska wraz z towarzysząca infrastrukturą na odcinku od skrzyżowania ulic Kuklińskiego-Lipska-Saska do połączenia z ulicą Wielicką między przystankami Kabel i Dworcowa.