Rozbiórka komina krakowskiej elektrociepłowni, przekazanie rowerów z wypożyczalni KMK Bike krakowskim szkołom czy Quest Rowerowy po Nowej Hucie – to tylko niektóre z atrakcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności (ETZM), który odbędzie się od 16 do 22 września. Na jego zakończenie – tradycyjnie – krakowianie będą mogli uczestniczyć w Europejskim Dniu bez Samochodu (EDbS).

Hasło tegorocznej kampanii to “Zrównoważony Transport. Silna gospodarka. Akcja ma za zadanie zachęcić ludzi do przeanalizowania kosztów transportu, jakie ponoszą oni sami oraz całe społeczeństwo. Kampania ma pomóc mieszkańcom w wyborze najbardziej opłacalnej formy dojazdu do pracy, szkoły, na zakupy – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.

Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje – już w piątek, 16 września zostanie zainaugurowana rozbiórka komina krakowskiej elektrociepłowni. Poza tym, odbędą się rajdy rowerowe czy warsztaty dla dzieci. W sobotę 17 września wszyscy chętni będą mogli odwiedzić krakowską elektrociepłownię w ramach “Drzwi Otwartych”. 20 września (we wtorek) pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przekażą uczniom krakowskich szkół rowery miejskie z systemu KMK Bike.

Między 19 a 22 września od 11.00-17.00 po Krakowie będzie jeździł Eko-Tramwaj. – Tramwaj będzie kursował po Krakowie w ramach akcji “Tak! Dla czystego powietrza”.  Przejazd będzie bezpłatny, a wewnątrz dla mieszkańców zostaną zorganizowane konkursy z nagrodami, dotyczące poprawy powietrza i transportu miejskiego w Krakowie, udzielane będą informacje na temat Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) i Lokalnego Programu Osłonowego (LPO) oraz zasad wymiany pieców węglowych na ogrzewanie proekologiczne – zaznacza Jan Urbańczyk, Zastępca Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Po 22 września tramwaj ten, już jako kursowy, będzie jeździł na różnych liniach tramwajowych przez 6 miesięcy. Więcej o akcji “Tak! Dla czystego powietrza”tutaj.

Dodatkowo, od 16 do 22 września, zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu na wybranych odcinkach  krakowskich ulic. Wszystko w ramach pilotażu, zakładającego rozwiązania sprzyjające pieszym. – Tego typu wydarzenia są dobrą okazją do refleksji na temat codziennego przemieszczania się krakowian. Nasze działania są nie tylko edukacyjne, ale i organizacyjne – zaznacza Łukasz Franek, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Łukasz Franek przedstawił plan czasowych zmian. – Przez tydzień chcemy inaczej zorganizować ruch, m.in. na Kazimierzu. Mieszkańcy od dawna proszą o zmiany. Plac Nowy i ulice do niego dochodzące będą objęte zakazem wjazdu dla samochodów (na normalnych zasadach wjadą tylko mieszkańcy i dostawcy). Drugim obszarem jest ul. Podzamcze. Chcemy, by poprzez ograniczenie ruchu w tym miejscu stało się ono bardziej bezpieczne dla turystów i mieszkańców, tak, by zapobiec ciągłemu przecinaniu jezdni przez ruch pieszych w wielu miejscach – argumentuje Łukasz Franek. Szczegółowy plan zmian, wprowadzonych w ramach ETZM zostanie przedstawiony w najbliższych dniach.

Warto zaznaczyć, że podczas trwania ETZM – przez cały tydzień – przeprowadzane będą także kontrole emisji spalin w pojazdach, uczestniczących w ruchu drogowym na terenie Krakowa.

Na zakończenie ETZM – 22 września Kraków po raz 15. weźmie udział w Europejskim Dniu bez Samochodu. Nasze miasto, idąc śladem innych metropolii uczestniczących w kampanii, będzie zachęcać w tych dniach do wybierania i promowania środków zrównoważonego transportu oraz zaprosi mieszkańców do wypróbowania alternatywnych dla samochodu środków przemieszczania się.

Zobacz również: