Ferie zimowe to czas wypoczynku, a jeśli wypoczywać, to najlepiej aktywnie! Muzeum Armii Krajowej zaprasza wypoczywających uczniów oraz ich bliskich na warsztaty edukacyjne.
W piątek, 31 stycznia w Muzeum AK odbyły się zajęcia pt. „W okupowanym Krakowie”, w trakcie których przybliżone zostały dzieje miasta w czasie II wojny światowej. Uczestnicy nie tylko mogli dowiedzieć się, jak wyglądały warunki życia pod okupacją, ale także poznać tajemnice podziemnego Krakowa.
Zajęcia zainaugurowało aktywne zwiedzanie fragmentów ekspozycji, w tym wystawy czasowej pn. „Zaczęło się w Krakowie”. Następnie, w stylizowanej na lokal konspiracyjny sali edukacyjnej, odbyły się warsztaty. W ich trakcie przedstawione zostały najciekawsze informacje dotyczące wojny obronnej 1939 roku, warunków życia pod okupacją oraz działalności polskiego podziemia. Uczestnicy poznawali tajniki pracy konspiracyjnej i próbowali swoich sił w legalizacji oraz małym sabotażu.
Zdobyte w czasie warsztatów wiedza i umiejętności, wykorzystane zostały w kolejnej części zajęć. Na uczestników czekała gra wielkoformatowa „W okupowanym Krakowie”. W trakcie rozgrywki wcielili się w mieszkańców miasta, których zadaniem było dostarczenie do lokalu tajnej przesyłki, zdobycie jak największej ilości pieniędzy i żywności, a także wykonywanie różnych konspiracyjnych zadań.
W piątek, 7 lutego odkrywanie konspiracyjnych tajemnic będzie kontynuowane. Tego dnia odbędą się warsztaty połączone z grą terenową pn. „W szeregach AK”. W czasie zajęć uczestnicy poznają najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące tej konspiracyjnej armii i jej żołnierzy.
Po zwiedzaniu fragmentów ekspozycji stałej, odbędą się warsztaty przybliżające działalność polskiego podziemia. W ich trakcie uczestnicy poznają bliżej różne części wojskowego ekwipunku. Wykonywać będą także różne konspiracyjne zadania m.in. przyjmą pseudonimy, wypełnią okupacyjne dokumenty, spróbują zaszyfrować i przekazać tajną wiadomość.
W sposób szczególny przybliżona zostanie działalność polskiego wywiadu. Uczestnicy poznają najciekawsze akcje przeprowadzone przez wywiad oraz metody jego działania. Zdobyta wiedza będzie przydatna w czasie gry terenowej. Odbędzie się ona w muzealnych podziemiach, gdzie będą ukryte wskazówki, potrzebne do rozwiązania różnych łamigłówek. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie informacji, które pomogą im w zdobyciu tajnego szyfru.
Zajęcia są przyjazne dla osób z niepełnosprawnością ruchu. Czas trwania: ok. 120 minut, godz. 11.30 – 13.30. Pierwsze zajęcia są przeznaczone dla osób od 9 roku życia, a drugie dla osób od 10 roku życia.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy dokonać wcześniejszej rezerwacji pod adresem: rezerwacja@muzeum-ak.pl lub numerem tel. 12 41 00 796.
Więcej informacji na stronie Muzeum AK.