Charytatywny koncert w Centrum Kongresowym ICE Kraków i spotkanie naukowe dla lekarzy – tak będzie wyglądała tegoroczna edycja festiwalu „Black or White”, który odbywa się w ramach obchodzonego 10 listopada Światowego Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych.
O programie festiwalu, a także o tym, dlaczego dla pacjentów i specjalistów nowotwory neuroendokrynne są tak trudnym przeciwnikiem mówili we wtorek, 5 listopada, Andrzej Kulig – zastępca prezydenta Krakowa ds. społecznych i komunalnych, prof. Alicja Hubalewska-Dydejczyk – kierownik Oddziału Klinicznego Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego, przewodnicząca Rady Fundacji Na Rzecz Endokrynologii i Endokrynologii Onkologicznej „Pro Endocrinologia” i dr hab. Anna Sowa-Staszczak – kierownik Ośrodka Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego.
– Miasto wspiera każdą inicjatywę służącą zdrowiu naszych mieszkańców. Wszyscy wiemy, że wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na powrót do zdrowia niż leczenie jej zaawansowanego stadium. Jesteśmy dumni z tego, że w Krakowie, w Szpitalu Uniwersyteckim działa klinika endokrynologii – absolutny lider w swojej dziedzinie, którego nie trzeba specjalnie rekomendować – mówił Andrzej Kulig.
– Aż 84 proc. pacjentów, u których rozpoznano nowotwór neuroendokrynny, nigdy wcześniej nie słyszała o tej chorobie. Tymczasem blisko 70 proc. tych nowotworów powstaje w obrębie przewodu pokarmowego. Choć występują podobnie często jak rak żołądka czy trzustki, to są rozpoznawane zbyt późno, często gdy zdążą dać już przerzuty, co diametralnie zmienia sposób leczenia – wyliczała dr hab. Anna Sowa-Staszczak, pomysłodawczyni festiwalu.
Nowotwory neuroendokrynne rozwijają się powoli i często niezauważalnie, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Biegunki, bóle brzucha, ale też zmiany skórne czy duszności – to może świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego, ale najgroźniejszym i najczęstszym objawem jest jednak nieprawidłowo postawiona diagnoza. Prawie 50 proc. pacjentów przyznaje, że przed prawidłowym rozpoznaniem przez specjalistę, korzystali z co najmniej pięciu innych porad lekarskich.
Lekarze podkreślają, że u wielu pacjentów postawienie właściwej diagnozy trwa kilka lat, co uniemożliwia prawidłowe leczenie. Aby skrócić czas do rozpoznania choroby i dać pacjentom szansę na odpowiednie leczenie, stowarzyszenia pacjentów i eksperci z całego świata podczas Dnia Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych przypominają o tej wciąż nieznanej dla wielu ludzi chorobie.
9 listopada o godz. 18:30 w ICE Kraków odbędzie się koncert, z którego całkowity dochód zostanie przekazywany na rzecz Fundacji Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii, pod której opieką znajdują się pacjenci z nowotworami neuroendokrynnymi.
Na jednej scenie wystąpią: Grażyna Łobaszewska, Natalia Niemen, folkowa grupa Holeviaters, Colour Voices, Solosters, tancerze Krakowskiej Akademii Tańca „Le Arte de la Dansa” oraz Star_si. Gospodarzem wieczoru, który poprowadzi Magdalena Miśka-Jackowska, będzie Akustyczna OpeRacja – zespół o medycznym rodowodzie, którego współzałożycielką jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak.
Z kolei 23 listopada w Katedrze Medycyny Sądowe przy ul. Grzegórzeckiej 16 zaplanowano spotkanie naukowe przeznaczone dla lekarzy rodzinnych, internistów, endokrynologów, gastrologów i lekarzy innych specjalizacji, zainteresowanych tematem guzów neuroendokrynnych, ale też diagnostyką endokrynologiczną i wykorzystaniem medycyny nuklearnej w praktyce klinicznej.