Już w sobotę, 12 grudnia rozpocznie się Festiwal KultUro – niezwykłe wydarzenie kulturalne, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego. Pomysłodawcami festiwalu są członkowie zespołu „EndoPower” — ostro brzmiącej grupy rockowej złożonej z trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków.

„Wydarzenie jest szansą na przebicie się do świadomości społecznej komunikatu o potrzebie profilaktyki badań układu moczowego” – powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji.

„Chcemy wyjść poza schemat konferencji naukowych i szukać nowych form ekspresji. Chcemy zachęcić do profilaktyki i szybkiego leczenia” – mówił prof. dr hab. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Chcemy poprzez sztukę zainteresować widza, pacjentów tym, że trzeba się badać i kontrolować i nie należy się tego wstydzić” – powiedział dr Tomasz Wiatr.

Wydarzenie zostanie zainaugurowane 12 grudnia o godz. 18.00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca 13 – hala F.

Profesorowie Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko postanowili przybliżać tematykę profilaktyki prozdrowotnej wychodząc poza schemat konferencji naukowych, odwołując się do nowych środków ekspresji — muzyki i sztuki. Ich głównym celem jest łamanie tabu mówienia na temat schorzeń układu moczowego oraz zaproszenie środowiska do pogłębionej dyskusji o profilaktyce.

W programie tegorocznej edycji festiwalu: Koncert zespołu EndoPower – profesorowie Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko oraz muzycy Wojciech Stec i Bartosz Gamracy w rockowym wydaniu. Z zespołem gościnnie wystąpi Janusz Grzywacz. Na miejscu będzie można obejrzeć także wystawę rysunków autorstwa Tomasza Wiatra pod tytułem: „Sztuka i urologia”, z których część wraz z przedmiotami przekazanymi przez przyjaciół Polskiego Towarzystwa Urologicznego (m.in. Rafała Majkę) zostanie zlicytowana. Wszystkie środki pozyskane podczas festiwalu zasilą budżety stowarzyszeń Gladiator i UroConti.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Patron medialny: radio RMF FM.

Więcej informacji na: www.festiwalkulturo.pl; www.facebook.com/festiwalkulturo, www.facebook.com/endopower.

Od 2016 r. na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Urologicznego www.pturol.org.pl zostanie uruchomiona opcja konsultacji on-line. Raz w tygodniu ekspert PTU będzie odpowiadał na pytania pacjentów i pacjentek.