Zapraszamy na Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021, wydarzenie łączące ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie. Festiwal rozpoczął się 23 września i potrwa do 3 października. W ramach Festiwalu odbywają się spotkania, prelekcje, koncerty, warsztaty kulinarne, językowe, muzyczne i taneczne, a także spacery tematyczne, konkursy i akcje społeczne.

Kraków, jako miejsce od lat otwarte na przybyszów z innych krajów, na nowe kultury i tradycje, budujące swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych, jest najczęściej wybieranym przez obcokrajowców do studiowania, pracy i życia miastem w Polsce.

Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się osiąść w Krakowie, aby tworzyć, pracować czy studiować. Przeprowadzając się tutaj z innych stron świata, nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacając tym samym lokalne relacje społeczne oraz inspirując i otwierając krakowian na nowe doświadczenia, kultury i tradycje. Kluczem do wykorzystania ogromnego potencjału, jaki stanowi obecność cudzoziemców jest twórcza współpraca polegająca na wzajemnym poznawaniu się, na integracji mieszkańców, środowisk twórczych i grup miejskich oraz na budowaniu wspólnej tożsamości – tożsamości mieszkańców Krakowa.