W środę, 17 października, prezydent Jacek Majchrowski uruchomił nowoczesną fontannę w parku Lotników Polskich. Nowy wodotrysk powstał jako efekt współpracy Wodociągów Miasta Krakowa i Zarządu Zieleni Miejskiej. Inwestycja wpisuje się w rewitalizację terenu parku.

Nowa fontanna jest otoczona nasadzeniami zieleni, rabatami kwiatowymi i ławeczkami. W takim otoczeniu można będzie zażyć relaksu i wytchnienia. Fontanna o zmiennych poziomach skutecznie przesłoni widok na ulicę, tworząc swego rodzaju kurtynę oddzielającą krakowian wypoczywających w parku od ulicznego ruchu i hałasu.

Projekt oparty na koncepcji opracowanej przez architekta Charlie Husseya biura Sutherland Hussey Harris wraz z firmą Gajda Architektura Krajobrazu zakłada wprowadzenie w północnej części placu fontanny w formie trzech niecek wodnych, umiejscowionych na różnych poziomach z układem płyt kamiennych.

Cała kompozycja fontanny jest powiązana z układem placu. Utwardzona nawierzchnia płynnie przechodzi w powierzchnie zielone trawników i rabat. Płyty kamienne nadają efekt płaszczyzn, pomiędzy którymi przelewa się woda. Całość tworzy kompozycję kaskad. Oprócz ruchu wody w nieckach, spowodowanego różnicami poziomów, główną atrakcją fontanny jest obraz wodny oparty na zastosowaniu dziewięciu dysz zmienno-obrazowych o maksymalnej wysokości obrazu 3 m, zlokalizowanych w górnej niecce, w celu m.in. osłonięcia placu od ulicy, 12 dysz strumienia pełnego o maksymalnej wysokości 1,5 m, zlokalizowanych w niecce znajdującej się bezpośrednio na poziomie placu oraz osiem dysz mgławiących, znajdujących się poniżej.