W środę, 15 maja na placu Szczepańskim odbyło się prawdziwe święto wolności. Z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej i 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. plejada muzycznych gwiazd, mieszkańcy i goście mieli okazję przypomnieć sobie, jak ważna w życiu Polski, Polaków i całej Europy jest wolność. W koncercie zatytułowanym „Gwiazdy wolności” polskie przeboje z ważnym przesłaniem wykonali m.in. Kayah, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk, Grzegorz Hyży czy Gromee.

Muzyka łagodzi obyczaje i zbliża ludzi. Podobnie jest z ideą wolności, która przyświecała twórcom wydarzenia. To właśnie wolność była tematem przewodnim koncertu „Gwiazdy wolności”, którym świętowaliśmy będziemy dwie ważne rocznice – 15 lat Polski w Unii Europejskiej i 30 lat od pamiętnych częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku. W koncercie uczciliśmy również tych, którzy o naszą wolność walczyli i głośno się o nią upominali.

W trakcie koncertu osobowości kultury, sportu i mediów dzieliły się z uczestnikami swoimi refleksjami na temat wolności i jej różnych aspektów. Wolnościowe przesłanie niosły również piosenki, które prócz własnych przebojów, wykonały gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W koncercie wystąpili: Kayah, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk, Grzegorz Hyży, Ania Karwan, Margo oraz krakowscy artyści: Gromee, Janusz Radek i Chłopcy z Placu Broni.

Ze sceny popłynęły m.in. tak ważne dla Polaków utwory jak m.in.: „Wolność” Marka Grechuty, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Tolerancja” Stanisława Soyki, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., „Arahja” Kultu czy „Mówię Ci, że…” Tiltu. W finale koncertu Chłopcy z Placu Broni z wszystkimi artystami wykonali wspólnie przebój „Kocham wolność” autorstwa Bogdana Łyszkiewicza. Wykonawcom towarzyszył zespół pod kierownictwem muzycznym Leszka Biolika i Bartka Kapłońskiego.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego. Partnerem koncertu była Komisja Europejska.