350 milionów złotych – taką dotację na inwestycje infrastrukturalne otrzymał Kraków w ramach odbywających się tego lata Igrzysk Europejskich. To pieniądze na konkretne inwestycje drogowe, które po zakończeniu sportowych zmagań będą służyć mieszkańcom jeszcze przez długie lata.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 lada chwila. Przygotowania do sportowego widowiska idą pełną parą, a rozpoczynająca się 21 czerwca impreza ma przyciągnąć nie tylko setki najlepszych sportowców Starego Kontynentu, ale i prawdziwe tłumy kibiców. Nic więc dziwnego, że Kraków, główny ośrodek sportowych zmagań, musi się do tego wielkiego wydarzenia odpowiednio przygotować.

Pomóc w tym ma między innymi specjalna rządowa dotacja przeznaczona na przygotowanie obsługi igrzysk oraz poprawę infrastruktury drogowej. Dodatkowa pula środków już wykorzystywana jest z jednej strony na dostosowanie miejsc rywalizacji sportowej, z drugiej zaś na inwestycje infrastrukturalne, a więc poprawę dróg i torowisk w mieście. Łącznie, na wszystkie inwestycje infrastrukturalne, Kraków otrzymał z budżetu państwa 244,6 mln zł na rok 2022 oraz 105,4 mln zł na rok 2023.

Efekty już widać

Na co konkretnie wykorzystane zostaną tak duże środki? Cała kwota, a więc 350 milionów złotych, przeznaczona została na 15 zadań inwestycyjnych, z których dwa (modernizacja dróg i chodników oraz program budowy ścieżek rowerowych) obejmują od kilku do nawet kilkudziesięciu pojedynczych tematów inwestycyjnych. Realizacja tzw. inwestycji igrzyskowych, przypadła dwóm jednostkom miejskim, Zarządowi Dróg Miasta Krakowa, który do wykorzystania pozyskał 259,7 mln zł oraz Zarządowi Inwestycji Miejskich, który dysponuje kwotą 90,3 mln zł z rządowej dotacji.

– Pierwsze efekty już są odczuwalne – podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Jest wiele newralgicznych miejsc, w których trwają prace, ale jest również sporo takich, gdzie zmodernizowana nawierzchnia poprawiła komfort jazdy. Środki, które zostały przyznane na infrastrukturę drogową lub torową zostały dobrze rozdysponowane. Po zakończeniu igrzysk, mieszkańcy nadal będą korzystać z tych inwestycji – zaznacza.

zadania igrzyskowe

Inwestycje zakończone

Już teraz mieszkańcy mogą korzystać z rozbudowanego 8-kilometrowego odcinka ul. Igołomskiej (również częściowo finansowanej z dotacji igrzyskowej), nowego fragmentu ul. Łokietka i Czerwone Maki czy przebudowanego fragmentu ul. Fatimskiej. Natomiast w ciągu al. Jana Pawła II i ul. Ptaszyckiego pasażerowie komunikacji miejskiej mają okazję jeździć zmodernizowanym torowiskiem.

W ramach innego zadania, „Programu modernizacji dróg i chodników”, zmodernizowanych zostało 64 ulic bądź ich odcinków. To między innymi ulice Straszewskiego, Wybickiego, Kobierzyńska, Kocmyrzowska, czy Mościckiego. – Tylko w ramach tego jednego zadania do tej pory położyliśmy tyle metrów kwadratowych nowej nawierzchni, ile jest na 770 boiskach do koszykówki – opowiada o inwestycjach prezydent Jacek Majchrowski. I dodaje: – Ta skala pokazuje, że drogi w Krakowie naprawdę ulegają znacznej poprawie i są to zarówno duże arterie, jak i te mniejsze, osiedlowe – mówi.

Dla pieszych i rowerzystów

Nowe inwestycje w ramach igrzyskowych dotacji to także ułatwienia dla pieszych i rowerzystów. Dzięki środkom powstają m.in. nowe chodniki – już gotowe są te na ul. Lubockiej, na dwóch jej fragmentach, a wkrótce powstaną także kolejne, na ul. Księcia Józefa, w rejonie skrzyżowania ul. Fortecznej i Narvik, a także przy ul. Tynieckiej i Golikówka.

Pieszych i rowerzystów z pewnością ucieszy także perspektywa nowej kładki pieszo-rowerowej powstającej pomiędzy Grzegórzkami a Zabłociem. Nowy obiekt, alternatywa dla mostu Powstańców Śląskich, ma być oddany do użytku już wkrótce. Został wyznaczony przejazd rowerowy pomiędzy ulicami Krupniczą a Ingardena, zakończyła się budowa drogi dla rowerów wzdłuż ul. Bunscha (od ul. Czerwone Maki do ul. Babińskiego, trwa natomiast na ul. Stojałowskiego (od ul. Halszki do ul. Bojki).

Duże inwestycje w toku

Środki z igrzyskowej dotacji wesprzeć mają także realizowane już w mieście wielkie infrastrukturalne inwestycje. To między innymi przebudowa fragmentu ul. Królowej Jadwigi, budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej (Krakowski Szybki Tramwaj etap III), powstanie nowego układu komunikacyjnego dla obsługi Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, czy rozbudowa alei 29 Listopada, czyli głównej arterii wjazdowej i wyjazdowej do miasta.

Co najważniejsze, zakończenie wszystkich 15 zadań inwestycyjnych na igrzyska znacząco wpłynie na komfort poruszania się po mieście. Najpierw tym, którzy odwiedzą Kraków na przełomie czerwca i lipca. W kolejnych latach nowa infrastruktura będzie jednak służyła przede wszystkim mieszkańcom.