Już dzisiaj ok. godz. 18.00 przywrócony zostanie ruch na ul. Armii Krajowej. Autobusy komunikacji miejskiej wrócą na swoje stałe trasy w czwartek rano. Kolejne kilkudniowe zamknięcie tej ważnej arterii planowane jest na wrzesień.

Usunięcie ruchu z ul. Armii Krajowej związane jest remontem linii kolejowej E30, realizowanym na zlecenie PKP PLK SA, przez firmę Torpol. Prace budowlane odbywają się na pięciu przecięciach torów kolejowych z krakowską infrastrukturą drogową.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu od początku przygotowań do tej inwestycji aktywnie negocjował z inwestorem i wykonawcą jak najmniejsze zakresy zamknięć, tak by utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w Bronowicach były jak najmniejsze. Początkowa propozycja kolejarzy znacznie różniła się, pod względem uciążliwości, od ostatecznie realizowanego harmonogramu remontu. Inspektorom ZIKiT udało się m.in.:

  • ograniczyć czas zamknięcia ul. Armii Krajowej do maksymalnie 9 dni z rzędu (dwa weekendy + tydzień roboczy);
  • dostosować czas zamknięcia ul. Armii Krajowej do okresu o zmniejszonym natężeniu ruchu samochodów (ferie szkolne);
  • wydać zgodę na zamknięcie ul. Armii Krajowej pod warunkiem równoległego udrożnienia ruchu na ul. Zielony Most;
  • utrzymać ruch pieszy przez przejazd wzdłuż ul. Rydla;
  • ograniczyć liczbę zamkniętych jednocześnie przejazdów kolejowych do maksymalnie dwóch.

Dodatkowo, dbając o interes mieszkańców Bronowic, urzędnicy ZIKiT postulowali utrzymanie ruchu pieszych na ul. Armii Krajowej i ul. Zielony Most, w trakcie prac przy obiektach kolejowych oraz takie przygotowanie harmonogramu prac, by poszczególne zamknięcia przejazdów nie nakładały się na siebie. Niestety wykonawca nie zgodził się na te postulaty, podnosząc kwestie bezpieczeństwa i utrzymania harmonogramu realizacji inwestycji.

Przed nami kolejne etapy tego remontu. Najtrudniejszy okres wokół inwestycji PKP nastąpi we wrześniu, gdy ponownie zamknięta zostanie ul. Armii Krajowej. Wcześniej, bo w połowie marca, zamknięty zostanie przejazd i przejście piesze przez tunel w ciągu ul. Zielony Most, co znacznie wpłynie na komfort poruszania się mieszkańców tamtej okolicy.

0