Literatura uczy, bawi i wzrusza, ale też… resocjalizuje. We wtorek, 17 grudnia w Pawilonie Wyspiańskiego Wojciech Brzoska, Agnieszka Kłos, Tomasz Lipski i Agnieszka Wazowska mówili o roli literatury w procesie resocjalizacji osadzonych w aresztach i zakładach karnych podczas drugiej konferencji z cyklu „Literatura w więzieniu”. Dyskusję poprowadził Grzegorz Jankowicz – prowadzący zajęcia z cyklu „Szkoła czytania” w Areszcie Śledczym w Krakowie.
Druga edycja konferencji „Literatura w więzieniu”, realizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, poświęcona była resocjalizacji osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych poprzez ich udział w zajęciach literackich. Zaproszeni goście, w grupie których znaleźli się zarówno pracownicy służby więziennej, jak i aktywiści współpracujący z instytucjami penitencjarnymi, dyskutowali o nowych propozycjach literackich aktywności dla osadzonych, a także zastanawiali się, w jaki sposób upowszechnić podobne programy resocjalizacyjne. Jak wzbogacić programy resocjalizacyjne o zajęcia czytelnicze? Jak rozmawiać z osadzonymi o literaturze, by stała się ona narzędziem resocjalizacji? Jakie metody mogą okazać się najlepsze w realiach aresztów i zakładów karnych?
Na te i inne pytania odpowiadali we wtorek, 17 grudnia goście konferencji:
- Wojciech Brzoska, muzykujący poeta, organizator wielu wydarzeń kulturalnych dla osadzonych;
- Agnieszka Kłos, doktor nauk historycznych, autorka ogólnopolskiej akcji czytelniczej dla więźniów zakładów karnych „Książka za kraty”;
- Tomasz Lipski, autor audycji autorskich w radiowęźle w Areszcie Śledczym w Gdańsku i redaktor antologii poezji osób osadzonych;
- Agnieszka Wazowska, starszy wychowawca Działu Penitencjarnego ds. kulturalno-oświatowych i rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju.
Konferencję poprowadził Grzegorz Jankowicz – pracownik KBF, dyrektor programowy Festiwalu Conrada, od dwóch lat prowadzący zajęcia z cyklu „Szkoła czytania” w Krakowskim Areszcie Śledczym przy ulicy Montelupich w Krakowie.
Konferencja „Literatura w więzieniu” jest związana z zainicjowanym w 2018 roku projektem Krakowskiego Biura Festiwalowego realizowanym w ramach programu „Kraków Miasto Literatury UNESCO – Szkołą Czytania”, czyli cyklem warsztatów literackich przeznaczonych dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, seniorów, a także osób mających utrudniony dostęp do kultury, w tym osadzonych w aresztach i zakładach karnych. Jest także kontynuacją działań podjętych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Fundacją Tygodnika Powszechnego w ramach 9. edycji Festiwalu Conrada (w 2017 roku w Krakowskim Areszcie Śledczym odbyła się „Lekcja czytania z…” przeprowadzona przez Michała Pawła Markowskiego, a także dyskusja „Lektura za kratami” z udziałem Sylwii Chutnik, Marii Dąbrowskiej-Majewskiej, Bogny Świątkowskiej, Wojciecha Brzoski i Mikołaja Grynberga). W ubiegłym roku odbyła się pierwsza konferencja „Literatura w więzieniu”, w której uczestniczyli: Maria Dąbrowska-Majewska, Weronika Majewska, Wojciech Brzoska oraz Grzegorz Maślanka. Dzięki staraniom Grzegorza Jankowicza pierwszy raz w historii polskiego więziennictwa grupa osadzonych wzięła udział w spotkaniu z literacką noblistką – przybywając 26 października do Centrum Kongresowego ICE Kraków na rozmowę z Olgą Tokarczuk, która odbyła się podczas 11. edycji Festiwalu Conrada.
Program konferencji (2. edycja)
Sesja przedpołudniowa
- 10.00-10.45 – Tomasz Lipski: „Powiew wolności, czyli poezja w Gdańskim Areszcie Śledczym”
- 10.45-11.30 – Agnieszka Kłos: „Książka za kraty. Komunikacja w obszarze trudnym”
- 11.30-11.45 – przerwa kawowa
- 11.45-12.15 – panel dla dziennikarzy
- 12.30-13.30 – przerwa obiadowa
Sesja popołudniowa
- 13.45-14.30 – Agnieszka Wazowska: „Czytelnika nie wolno zniewalać, czytelnika się urzeka”
- 14.30-15.15 – Wojciech Brzoska: „O zapotrzebowaniu na literaturę w więzieniu oraz aktywizowaniu twórczego potencjału osadzonych”
- 15.15-15.30 – podsumowanie obrad
Moderator obu sesji: Grzegorz Jankowicz
- 16.15 – Grzegorz Jankowicz: warsztaty w Krakowskim Areszcie Śledczym przy. ul. Montelupich (omawiane teksty: William Faulkner „Słońce zachodzi”, James Baldwin „Notatki syna tego kraju”).
„Szkoła Czytania” to program, którego celem jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi ułatwiających dostęp do kultury, a w szczególności do literatury – tym samym umożliwiając wspomnianym grupom aktywny udział w życiu literackim. Cykl realizowany jest w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Dodatkowe informacje o konferencji: miastoliteratury.pl