Janina Paradowska – jedna z najbardziej znanych polskich dziennikarek, publicystka i komentatorka polityczna tygodnika „Polityka” oraz radia TOK FM, została patronką skweru przy ul. Łobzowskiej. W czwartek, 2 września, odbyła się uroczystość nadania jej imienia skwerowi znajdującemu się niedaleko miejsca, w którym mieszkała.
W wydarzeniu udział wzięli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, redaktor naczelny tygodnika „Polityka” Jerzy Baczyński oraz rodzina dziennikarki.
– Janina Paradowska – dziennikarka, publicystka, komentatorka polityczna, w sercu aktorka ale przede wszystkim kobieta. I jak trafnie zauważył Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, była „sumieniem polskiego dziennikarstwa i także chyba sumieniem polskiej polityki” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystości.
Podkreślił, że Janina Paradowska była wyjątkową osobą, z jej zdaniem liczyli się przedstawiciele wszystkich obozów politycznych za wyczucie, trafność politycznych podsumowań i przewidywań oraz uczciwość. – Pozostanie na zawsze w naszej pamięci, ale także i tu, symbolicznie, na tym skwerze jej imienia, w jej Krakowie – dodał prezydent.
– O takich ludziach trzeba pamiętać – tu ukłony dla Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego – i trzeba głośno o nich mówić, dlatego z tego miejsca chciałem podziękować za inicjatywę nadania imienia skwerowi Janiny Paradowskiej panu Kazimierzowi Chrzanowskiemu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt – zakończył prezydent Krakowa.
Janina Paradowska urodziła się 2 maja 1942 r. w Krakowie. Była mocno związana z naszym miastem. Mieszkała na ulicy Garbarskiej, z tym miejscem pozostała związana przez długie lata. W domu rodzinnym bywali aktorzy krakowskich scen, powstawały scenariusze spektakli Piwnicy Pod Baranami. W tej atmosferze kiełkowały jej marzenia o karierze aktorskiej, które miały się spełnić wiele lat później, gdy redaktor Paradowska była już nazywana Pierwszą Damą Polskiego Dziennikarstwa.
Janina Paradowska skończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów i bezpośrednio po nich pracowała w Klubie Pod Jaszczurami.
Jej pierwszą redakcją był „Kurier Polski”. W 1980 r. związała się z NSZZ Solidarność i została przewodniczącą struktur Związku w wydawnictwie „Epoka”. Następnie była kierownikiem działu politycznego w „Życiu Warszawy”. Relacjonowała także obrady Okrągłego Stołu. Od 1991 r. została publicystką tygodnika „Polityka”, z którym była związana przez następne 26 lat.
Bardzo ważnym polem działalności dziennikarskiej Janiny Paradowskiej były radio i telewizja. W latach 1993-1994 prowadziła w TVP program „Godzina szczerości”. Od 1993 r. związała się jako publicystka z radiem TOK FM, z którym współpracowała do końca życia. W 2007 r. zaczęła prowadzić autorski program w „Superstacji” – „Puszka Paradowskiej” oraz „Rozmowę dnia”. Zainicjowała znaczące dla życia społeczno-politycznego projekty – Salon „Polityki” i coroczny Ranking Posłów na łamach „Polityki”.
Dziennikarski kunszt, bezkompromisowość, wyczucie, niezwykła trafność politycznych diagnoz oraz uczciwość zyskały jej reputację i pozycję osoby, ze zdaniem której liczyli się przedstawiciele wszystkich znaczących obozów politycznych.
Była laureatką licznych nagród: Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego, Nagrody Wieczystej Fundacji im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, Nagrody im. Andrzeja Urbańczyka. Posiadała Złotą Akredytacją do Sejmu jako najlepsza dziennikarka prasy ogólnopolskiej. Wyróżniona także doroczną nagrodą Grand Press oraz Nagrodą Kisiela.
Z nagrodą Grand Press wiąże się wspomniane marzenie o aktorstwie. Kapituła Nagrody, wiedząc o niespełnionej pasji Laureatki, stworzyła jej możliwość zagrania roli pani Frencham w farsie Raya Cooneya i Johna Chapmana „Nie teraz kochanie” na deskach teatru Kwadrat w Warszawie.
Kształciła studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Collegium Civitas.
Była autorką wywiadu rzeki z prof. Mikołajem Kozakiewiczem „Byłem marszałkiem kontraktowego” oraz książki „A chciałam być aktorką…”.
Realizując swoją wielką pasję czytelniczą była przewodniczącą kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru na najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną. Do dziś, kapituła oraz Fundacja „Świat ma Sens” przyznaje Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.
Fundacja im. Janiny Paradowskiej i jej męża Jerzego Zimowskiego przyznaje corocznie specjalną nagrodę osobom, które w swoim życiu publicznym kierują się przyzwoitością, odpowiedzialnością, odwagą obywatelską, a także wrażliwością na losy innych i wiernością swoim przekonaniom. Są to wartości, które dla Janiny Paradowskiej były podstawowym drogowskazem i fundamentem jej dziennikarstwa.
Janina Paradowska zmarła 29 czerwca 2016 r. w Warszawie. Została pochowana 2 lipca 2016 r. na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.