Nowohuckie Centrum Kultury zorganizowało uroczyste koncerty podsumowujące siedem dekad działalności Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA. Ten niezwykle utytułowany zespół posiada w swoim repertuarze pieśni i tańce pochodzące z wielu miejsc Polski. Poddane artystycznemu opracowaniu, swoją treścią i wykonaniem, rozsławiają narodowy i regionalny folklor.

Zespół, na przestrzeni lat, uczestniczył w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, gdzie reprezentował Polskę i był doceniany przez jurorów i publiczność.

Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA jest członkiem Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d’Art Traditionnels – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF).

Koncert jubileuszowy był dedykowany wychowankom, rodzicom i opiekunom. W programie znalazły się pieśni i tańce różnych regionów kraju oraz polskie tańce narodowe. Wystąpiły wszystkie grupy działające w zespole: reprezentacyjna, młodzieżowa, dziecięca oraz kapela ludowa.

Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA powstał w 1953 r. w Krakowie. Jego siedzibą jest Nowohuckie Centrum Kultury, a skład osobowy stanowią dzieci i młodzież wszystkich typów szkół krakowskich oraz młodzież studencka i pracująca.

Zespół posiada w swoim repertuarze m. in.: pieśni i tańce Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich, Kurpi Zielonych, mieszczan żywieckich, rejonów Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Mazowsza. Dodatkowo pieśni i tańce lubelskie, rzeszowskie przeworskie, łowickie, śląskie, spiskie, a także polskie tańce narodowe takie jak: kujawiak z oberkiem, krakowiak, polonez i mazur. Ponadto w programie artystycznym Zespół posiada: obrazek sceniczny z okresu Księstwa Warszawskiego, tańce historyczne, spektakl „Wesele krakowskie”, spektakl pastorałkowy „W Betlejem mieście” oraz pieśni ludowe z różnych regionów kraju.

Oryginalne tańce i pieśni, poddane artystycznemu opracowaniu, swoją treścią i wykonaniem propagują polski folklor regionalny i narodowy. Zespół Pieśni i Tańca NOWA HUTA wielokrotnie brał udział w realizacjach telewizyjnych i teatralnych oraz w wielu okolicznościowych widowiskach plenerowych takich jak: „Wianki krakowskie”, operze „Halka” wystawianej w plenerowej scenerii Skałek Twardowskiego w Krakowie, spektaklu „Harnasie” zrealizowanym z okazji obchodów roku Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Zespół posiada nagrania studyjne swojego repertuaru oraz liczne wydawnictwa fonograficzne.

Zespół został wyróżniony m.in.: Złotą Odznaką – Zasłużony dla Kombinatu Metalurgicznego (1987), Złotą Odznaką – Budowniczy Nowej Huty (1987), Złotą Odznaką – Za Pracę Społeczna dla Miasta Krakowa (1988), Dyplomem Honorowym Ministerstwa Kultury i Sztuki Za Upowszechnianie Kultury (1993).