W sobotę, 12 maja, Uniwersytet Jagielloński zaprasza na dzień otwarty Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Wydarzenie jest częścią święta uczelni, a wydziały, które mają swoje siedziby na kampusie, przygotowały z tej okazji wiele ciekawych wydarzeń.

Prawdopodobnie większość osób, szczególnie tych niemających związku z uczelnią, Uniwersytet Jagielloński kojarzy głównie z kwartałem uniwersyteckim w centrum Krakowa. Muzeum w Collegium Maius, gmach Collegium Novum, budynki w obrębie starego miasta to tradycyjne oblicze największej krakowskiej uczelni i wizytówka najstarszego polskiego uniwersytetu.

To przekonanie jest jednak mylące, gdyż od kilku lat centrum naukowe i dydaktyczne uniwersytetu, a w jego ślad także życie akademickie, przesuwają się w kierunku nowo powstałego kampusu na Ruczaju. Tam zlokalizowane zostały nowe siedziby siedmiu wydziałów: Biologii; Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii; Matematyki i Informatyki; Zarządzania i Komunikacji Społecznej; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej; Geografii i Geologii; Chemii; a także Małopolskie Centrum Biotechnologii, Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris i Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Wieloletni proces inwestycyjny dobiegł właśnie końca i stanowi okazję do świętowania. Już w najbliższą sobotę UJ zaprasza mieszkańców Krakowa , zarówno dorosłych, jak i dzieci, na dzień otwarty Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. W ramach obchodzonego w tym dniu święta UJ, ustanowionego na pamiątkę ufundowania w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego krakowskiej uczelni, Uniwersytet Jagielloński pokaże swoje nowoczesne oblicze.

Na terenach zielonych przy Wydziale Matematyki i Informatyki UJ (ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6) w godzinach 11.00-17.00 odbędzie się piknik. Wśród licznych atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, minigolf, mega piłkarze, bungee run oraz zabawy i konkursy pod opieką animatorów.

Przygotowany został także bogaty program popularyzujący naukę i badania prowadzone na UJ:

 • Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11, hol główny (cały dzień):
  – Obserwacje Słońca przy pomocy dwóch teleskopów należących do Obserwatorium Astronomicznego
  – Doświadczenia z ciekłym azotem
 • Wydział Matematyki i Informatyki, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6 (sala 0094, godz. 11.30-12.00 oraz 12.15-12.45):
  – Symulacja giełdy papierów wartościowych
 • Wydział Chemii, ul. Gronostajowa 2:
  – Zakopanie kapsuły czasu (godz. 12.00)
  – Kampusowa gra nocna (godz. 19.00-24.00)
 • Wydział Biologii, ul. Gronostajowa 7:
  – Neurofizjologia od kuchni – wycieczka po laboratoriach Zakładu Neurofizjologii i Chronobiologii, możliwość poznania codziennej pracy neurobiologa. Pokaz technik elektrofizjologicznych in vitro (sala 0.27 IZiBB, segment. B, godz. 11.00-13.00, 13.00-15.00, 15.00-17.00, adresaci: 12+, grupy po 14 osób)
 • Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4:
  – Pokaz kostki Rubika w wykonaniu Radka „DżoDżo” Drozdowicza, mistrza świata w speedscubingu i uczestnika programu „Mam talent!” (godz. 11.00, stoisko nr 1)
  – Escape room (godz. 12.00-13.00, 14.00-15.00, 16.00-17.00, zapisy przy stoisku nr 1)
  – UJOT TV od kuchni (studio tv WZiKS, godz. 11.00-12.00)
 • Wykorzystanie drona w badaniach powierzchni Ziemi (zbiórka przy siłowni obok Instytutu Zoologii UJ, ul. Gronostajowa 9)
 • Pełnowymiarowy balon na ogrzane powietrze, z którego będzie można podziwiać z góry teren Kampusu. W ciągu godziny balon wynosić będzie około 40 osób (teren przylegający do Synchrotronu Solaris, ul. Czerwone Maki 98)
 • Małopolskie Centrum Biotechnologii, ul. Gronostajowa 7a:
  – Warsztaty drukowania 3D
 • Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5:
  – Zrób odlew skamieliny – warsztaty dla dzieci (godz. 11.00-13.00)
 • Bieg charytatywny BohateRun (teren kampusu, trasa 5- i 10-kilometrowa, uczestnicy sami wybiorą, jaki cel charytatywny wesprą: “Hospicjum św. Łazarza”, “Dar serca – fundację dla zwierząt” czy “Fundację wspierania dzieci z chorobami nowotworowymi Wyspy Szczęśliwe”).

Ponadto:

 • Regaty wioślarskich ósemek ze sternikiem o Puchar Rektora UJ (start o godz. 9.00, bulwar Wołyński, zakole Wisły pod Wawelem);
 • wystawa zdjęć i grafik prezentujących początki, rozwój i teraźniejszość Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ (Planty pomiędzy Collegium Novum a ulicą św. Anny).

Szczegółowy program znaleźć można na stronie internetowej uj.edu.pl. Na niektóre wydarzenia obowiązuje wcześniejsza rejestracja!

0