Już 6 listopada, po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do małej hali TAURON Areny Kraków powrócą zmagania młodych zapaśników w ramach Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka – legendarnego krakowskiego sportowca. Miastem–gospodarzem jubileuszowej, 30. edycji tego prestiżowego turnieju w zapasach w stylu klasycznym jest Kraków, a partnerem głównym wydarzenia Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowane jest na godz. 10.30. Od godz. 11.20 rozpoczną się walki – najpierw eliminacyjne, a następnie finałowe. Dekoracja najlepszych zawodników zaplanowana jest na godz. 18.00.

Młodzi adepci tej olimpijskiej dyscypliny sportu z Polski i zagranicy będą rywalizować
w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzików oraz kadetów. W każdej z nich zmierzą się w aż dziesięciu kategoriach wagowych.

Program Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka

Sobota, 6 listopada, Mała Hala TAURON Areny Kraków (ul. Stanisława Lema 7)

  • 10.30 – uroczyste otwarcie imprezy
  • 11.20 – walki eliminacyjne i finałowe
  • 18.00 – dekoracja zawodników, wręczenie nagród i oficjalne zakończenie turnieju.

Władysław Bajorek (ur. 7 marca 1907 r. w Gorlicach, zm. 6 września 1973 r. w Krakowie), zwany „najsilniejszym człowiekiem Wisły”, był zapaśnikiem Wisły Kraków w stylu klasycznym. Barwy „Białej Gwiazdy” reprezentował w latach 1926-1955, z przerwą na czas wojny. Podczas kariery zawodniczej walczył również w barwach RKS Legii Kraków i Związkowca. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, zaś na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. W 1927 roku na mistrzostwach Europy w Pradze zajął czwarte miejsce, odnosząc trzy zwycięstwa. Startował w mistrzostwach Europy w 1934 w Rzymie i 1937 roku w Tallinie. Bajorek był osiem razy mistrzem Polski w wadze średniej i półciężkiej, zdobywał też inne trofea.

Po zakończeniu kariery pełnił funkcję trenera krakowskiej Korony, a następnie kadry narodowej zapaśników. Prowadził także zawodników Garbarni i Wisły.