Rozpoczęły się pierwsze prace związane z realizacją Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. Nowa przestrzeń dla przedsiębiorców i organizacji społecznych ma zostać oddana do użytku w przyszłym roku. Zadanie jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Realizowane obecnie prace nie wymagają pozwolenia na budowę. Są to głównie roboty rozbiórkowe: demontowana jest wiata przy budynku A i blaszak przy budynku B. Trwają też rozbiórki elementów wewnętrznych – instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, teletechnicznych. Demontowane są sufity podwieszane oraz obicia z blachy falistej. Wykonawca przystąpił też do rozbiórek niektórych elementów ścian murowanych oraz płyt kartonowo-gipsowych.
W tym etapie inwestycji wykonane też będzie zabezpieczenie pożarowe konstrukcji oraz remont izolacji termicznej i przeciwwilgociowej fundamentów budynków A i B.
Jednocześnie złożony został wniosek o pozwolenie na budowę dla pełnego zakresu zadania. Decyzja powinna zostać wydana do końca 2020 roku. Pozwoli to na rozpoczęcie prac zasadniczych przy realizacji inwestycji.
Przypomnijmy – umowa na realizację zadania, a więc przygotowanie koncepcji, dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji administracyjnych i roboty budowlane została podpisana w lutym tego roku. Za wykonanie zadania odpowiada wybrana w przetargu firma Mostostal Warszawa S.A. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, realizacja zadania powinna się zakończyć w przyszłym roku. Zgodnie z podpisaną umową, za realizację zadania Mostostal Warszawa S.A. otrzyma kwotę 39 253 583,09 zł.
Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 to pomysł na wspólną przestrzeń, która ma zapewnić techniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki, czy spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk: startupów i mikroprzedsiębiorstw, grup twórczych, organizacji społecznych, mieszkańców i grup nieformalnych, każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem swej aktywności. Udział w funkcjonowaniu Klastra będzie miał też samorząd. Planuje się, że swoją siedzibę w nowej przestrzeni będą miały miejskie instytucje odpowiedzialne za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi. Klaster powstanie w oparciu o dwa istniejące budynki magazynowe przy ul. Zabłocie, w rejonie torów kolejowych.
Projekt ma unijne dofinansowanie ze środków przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 – Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 – Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.