Drugi dzień najważniejszego wydarzenia gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej, którego Kraków był miastem-gospodarzem, dobiegł końca. Z pewnością jeszcze nie wszyscy goście opuścili Kraków, ale już teraz można mówić o sukcesie zarówno samego Impact’18, jak i miasta, które zostało wybrane już po raz trzeci na miejsce właściwe do dyskusji o nowych technologiach i ich wpływie na naszą przyszłość.
Jak podkreślają sami organizatorzy Impact’18: „Kraków to jedno z polskich miast, które zapierają dech w piersiach – Stare Miasto, żydowski Kazimierz czy zamek królewski na Wawelu są obowiązkowymi punktami na trasie każdego turysty. Kraków to znacznie więcej niż stare kamienice i muzea – to idealne połączenie tradycji i nowoczesności, a zarazem doskonałe miejsce, by zacząć własny biznes.”
Pozycję Krakowa jako miasta atrakcyjnego dla rozwoju biznesu potwierdza również ranking Tholons Services Globalization City Index, który lokuje Kraków na pierwszym miejscu w Europie kontynentalnej oraz na ósmym miejscu na świecie wśród miast najlepszych dla świadczenia międzynarodowych usług.
Impact’18 gościł w Centrum Kongresowym ICE, które powstało w 2014 roku z myślą m.in. o międzynarodowych kongresach, konferencjach, sympozjach, spotkaniach biznesowych, wydarzeniach kulturalnych i wydarzeniach o charakterze społecznym.
Tegoroczny Impact’18 to dwa dni spotkań, debat, prelekcji, cztery sceny, osiem bloków tematycznych i 6000 uczestników w jednym miejscu. Z zaciekawieniem rozmawiano o wdrożeniu technologii 5G, która jeszcze bardziej skomputeryzuje nasze codzienne życie i rozpocznie tym samym realizację projektów typu Smart City.
Przedstawiono uczestnikom Sophie – robota humanoidalnego, stworzonego przez Hanson Robotics. Rozmawiano o Czwartej Rewolucji Przemysłowej, która tworzy nowe możliwości rozwoju gospodarczego, a której siłą napędową jest właśnie wszechobecna cyfryzacja.
Podczas kongresu Impact’18 eksperci przedstawili przykłady tego, jak sprawnie działająca cyfrowa administracja państwa przyciąga inwestycje, pobudza przedsiębiorczość, kreuje nowe możliwości biznesowe i ułatwia życie obywateli.
Uczestnicy poznali wpływ nowych technologii i robotyki na opiekę zdrowotną, przemysł spożywczy, bezpieczeństwo energetyczne, handel detaliczny i przedsięwzięcia e-commerce. Wiele z tych zagadnień dotyczyło priorytetów wyznaczonych sobie przez Kraków w strategii “Kraków. Tu chcę żyć” obowiązującej do 2030 roku.
Jak podkreśla Elżbieta Koterba, Wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Rozwoju: „Kraków rozwija się dynamicznie dzięki gospodarce opartej o wiedzę. Co roku 10 tys. miejsc pracy, jakie przybywa nam w nowych technologiach, w usługach biznesowych, to wszystko tworzy klimat miasta, w którym właśnie te nowe technologie są priorytetowe i wiodące”.