Zasoby żywieniowe stanowią elementarny warunek poczucia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców, ale i całych społeczności. Czy współczesne miasta spełniają tę rolę? Gdzie produkujemy żywność, jak i skąd ją dostarczamy? Wyzwania związane z zapewnieniem stabilnych i zrównoważonych systemów żywnościowych były głównymi tematami konferencji szkoleniowej „Smak bezpieczeństwa. Żywność i jakość życia w mieście w dobie kryzysów”, która odbyła się 6 marca w Krakowie.
Eksperci na Wawelu
W Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym na Wawelu spotkali się eksperci zajmujący się bezpieczeństwem żywnościowym, radni, wójtowie, burmistrzowie gmin Metropolii Krakowskiej, a także dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych.
Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję zagłębić się w tematykę zrównoważonych systemów żywnościowych, w tym miejskiego i podmiejskiego rolnictwa, łańcuchów dostaw, modeli dystrybucji oraz współpracy różnych interesariuszy. Spotkanie prowadziły ekspertki w tej dziedzinie – Paulina Sobiesiak-Penszko i Katarzyna Banul z Instytutu Strategii Żywnościowych „Grunt”. W trakcie dyskusji praktycy z różnych obszarów tematycznych dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, omawiając m.in. potencjał społeczno-ekonomiczny rolnictwa miejskiego, sposoby angażowania interesariuszy oraz przykłady dobrych praktyk w budowaniu żywieniowej suwerenności miast.
Deklaracja na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego
Ważnym punktem konferencji było podpisanie Deklaracji na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego. Dokument ten stanowi wyraz zaangażowania w rozwój systemów żywnościowych, które zapewnią mieszkańcom stały i niezawodny dostęp do bezpiecznej, lokalnej, zdrowej i pełnowartościowej żywności. Sygnatariusze deklaracji podkreślili, że troska o przyszłość wymaga podejmowania konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, a współpraca między różnymi podmiotami ma kluczowe znaczenie w budowaniu odporności miast na współczesne wyzwania
Konferencja „Smak bezpieczeństwa” stała się przestrzenią do wymiany myśli, doświadczeń i najlepszych praktyk, a także krokiem w stronę wzmacniania lokalnych systemów żywnościowych, które stanowią fundament bezpieczeństwa mieszkańców miast.