Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie Powiat Grodzki apeluje do właścicieli i zarządców nieruchomości, aby sumiennie wywiązywali się ze swoich obowiązków, regulowanych przez przepisy prawa budowlanego. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpiecznego użytkowania i estetyki obiektów oraz o sprawne przeprowadzanie remontów i koniecznych napraw.

Regularna kontrola stanu technicznego obiektów budowlanych powinna obejmować m.in. przegląd elewacji, instalacji elektrycznych i gazowych oraz sprawności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Dbałość o bezpieczeństwo użytkowników nieruchomości a także osób będących w ich otoczeniu to podstawowy obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości, zapisany w prawie budowlanym z 1994 roku. Inspektorzy PINB prowadzą rutynowe kontrole w ramach swoich uprawnień, aby sprawdzić, czy właściciele i zarządcy wywiązują się z tych obowiązków.

Zadbany wygląd oraz nienaganny stan techniczny krakowskich nieruchomości to również ważna wizytówka naszego miasta. Właściciele i zarządcy nieruchomości powinni o tym pamiętać szczególnie w świetle zbliżających się Światowych Dni Młodzieży. Między 26 a 31 lipca do Krakowa przyjedzie ponad 2 mln pielgrzymów i gości. Bezpieczeństwo uczestników tego ważnego międzynarodowego wydarzenia zależy także od działań podejmowanych przez właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzialnie podchodzili do swoich obowiązków.