W czwartek, 13 października, w sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbyła się piąta debata z cyklu „Kraków dla Pokoleń”. Było to ostatnie spotkanie, które podsumowało cały cykl otwartych debat z mieszkańcami Krakowa o przyszłości miasta.

Przypomnijmy, że projekt „Kraków dla Pokoleń” realizowany jest na dwóch płaszczyznach – w przestrzeni wirtualnej, czyli w internecie, gdzie za pomocą e-maili oraz poprzez profil na Facebooku wszyscy zainteresowani mieszkańcy Krakowa mogli i w dalszym ciągu mogą zgłaszać swoje pomysły, potrzeby i uwagi dotyczące rozwoju miasta, a także życia codziennego. Drugi etap projektu to zakończone właśnie otwarte, publiczne debaty organizowane w przestrzeni miejskiej, gdzie wraz z moderatorem i zaproszonymi panelistami – ekspertami podejmowaliśmy próbę odpowiedzi na pytania; w jakim mieście przyjdzie mieszkać nam, naszym dzieciom i wnukom, czy możemy przewidzieć, co ich czeka za kilkadziesiąt lat, czy możemy dziś zaplanować im przyszłość, czy nasze dzisiejsze plany i decyzje będą przez nich akceptowane.

Warto przypomnieć, że pomysł powszechnej (również w rzeczywistości wirtualnej), społecznej debaty pn. „Kraków dla pokoleń” powstał w odpowiedzi na wizję miasta Juliusza Lea, który był gospodarzem Krakowa w latach 1904–1918. To jemu zawdzięczamy hasło „Wielkiego Krakowa”. Podczas prezydenckiej kadencji Juliusza Lea uregulowano wiele spraw związanych z gospodarką komunalną w tym z transportem, kanalizacją, wodociągami. Decyzje Lea zaważyły nie tylko na czasach mu współczesnych, ale sięgają naszych czasów. Do dyskusji o mieście zaproszeni zostali wszyscy, bez względu na adres zameldowania, na wiek czy status społeczny.

W spotkaniu podsumowującym udział wzięli:

  • Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa;
  • prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, Kierownik Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie;
  • prof. dr hab. Jerzy Hausner z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
  • Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa;
  • Michał Kościuszko, kierowca rajdowy;
  • Andrzej Sikorowski, artysta.

Projekt w swoich założeniach ujął temat „Kraków dla Pokoleń” następująco:

  1. NASZ KRAKÓW – miasto wygodne dla mieszkańców (czy Kraków potrafi zadbać o swoich seniorów, czy możliwe jest współistnienie wszystkich uczestników ruchu drogowego, czy budżet obywatelski przetrwa, czy chcemy wypoczywać w wielkich parkach z kilometrami ścieżek, czy czas wolny spędzać będziemy w swoim mieście, czy czeka nas renesans wyjazdów „pod gruszę, monumentalne pomniki, i place ku czci, czy drobna architektura nastawiona na zabawę, czy Kraków będzie miastem wygodnym). Nagranie z debaty dostępne jest tutaj.
  2. WIELKI KRAKÓW – miasto jako metropolia przyszłości (czy Kraków naszych wnuków powinien być Krakowem większym terytorialnie niż obecnie, jak powinny wyglądać relacje z gminami ościennymi, metropolia czy zaścianek, a może Krakowice). Nagranie z debaty dostępne jest tutaj.
  3. KRAKÓW DLA GOŚCI – miasto przyjazne gościom (jaki Kraków zobaczą nasi goście za kilkadziesiąt lat, czy jesteśmy w stanie żyć bez turystów, jaką ofertę turystyczną rozwijać i co za tym idzie, jakiego turystę chcemy gościć, jak traktować mieszkańców ościennych gmin, czy miasto winno przygotowywać infrastrukturę dla studentów, co studenci dają miastu). Nagranie z debaty dostępne jest tutaj.
  4. KRAKÓW DLA DZIECI – najmłodsi inwestycją w przyszłość (czy przed nami tylko wyż demograficzny, jak mamy kształcić nasze dzieci, by w przyszłości nie miały problemu ze znalezieniem pracy, o jakich przyszłościowych kierunkach studiów już dziś powinny myśleć wyższe uczelnie, jak przywrócić renomę szkolnictwu zawodowemu, by nasze wnuki miały szansę korzystać z usług rzemieślników). Nagranie z debaty dostępne jest tutaj.

Więcej informacji o projekcie „Kraków dla Pokoleń” oraz relacje ze spotkań można znaleźć na profilu facebookowym Debaty Kraków dla Pokoleń oraz na  www.krakowdlapokolen.pl.