W poniedziałek, 15 października w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa zebrało się liczne grono wyjątkowych nauczycieli – to tegoroczni laureaci konkursu „Nauczyciel z pasją”. – Bez pasji trudno jest wykonywać ten zawód. Nauczanie to nie tylko praca, ale też misja, przekazywanie wiedzy i kształtowanie charakterów. Dziękuję, że swoją pasją dzielicie się z uczniami i w ten sposób przyczyniacie się do ich sukcesów – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wręczył wyróżnionym specjalne certyfikaty.

W tym roku certyfikatem „Nauczyciel z pasją” uhonorowanych zostało 65 nauczycieli, w tym aż 5 z nich otrzymało Złoty Certyfikat. Nagrodzeni nauczyciele pracują na wszystkich etapach edukacyjnych: w przedszkolach (aż 21 osób), szkołach podstawowych, liceach, szkołach kształcących w zawodach, szkołach muzycznych. Zajmują się różnymi dziedzinami wiedzy – są wśród nich poloniści, lingwiści (niemiecki, angielski), matematycy, historycy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, przyrodnicy, wuefiści. Wielu z nich ma już w swoim dorobku różnego rodzaju nagrody, m.in. medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody kuratora oświaty czy Prezydenta Miasta Krakowa.

Miasto Kraków od 2014 roku przyznaje certyfikaty „Nauczyciel z pasją”. Celem jest poszukiwanie i wyróżnianie tych nauczycieli, którzy swoją pasją zawodową zarażają nie tylko swoich uczniów, ale też całe środowisko szkolne, a często również lokalne. Laureatem może zostać nauczyciel, który został zgłoszony jako jedyny przedstawiciel szkoły lub placówki w drodze zgodnej decyzji dyrekcji, rady pedagogicznej i rady rodziców. Zdarza się, że społeczność szkolna nominuje do tego tytułu nauczyciela będącego już posiadaczem certyfikatu. Nauczyciele nominowani trzy razy otrzymują Złoty Certyfikat.

Uroczystość wręczenia certyfikatów co roku wpisuje się w uroczystości związane z dniem Komisji Edukacji Narodowej. Dorobek poprzednich lat, a także tegorocznej edycji stanowi ciekawą bazę informacji o tym, jak interesujące, a czasami nawet unikalne rzeczy robią krakowscy nauczyciele, by podnosić jakość kształcenia w szkołach i placówkach.