„Samorząd strategią dla przyszłości” to tegoroczny temat przewodni V Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbywa się 8-9 kwietnia w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Podczas EKS zaplanowano ponad 80 wydarzeń, w tym bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady i prezentacje podzielone na 13 ścieżek tematycznych, a także uroczystą galę.

Po raz kolejny Kraków wita ponad 2 tys. uczestników europejskiego Kongresu Samorządów i na dwa dni staje się samorządową stolicą Europy. Wydarzenie to stanowi doskonały pretekst do spotkania, a także wymiany poglądów gospodarczo-społecznych dla liderów samorządowych, elit regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, kultury i organizacji pozarządowych, jak również mediów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

– Cieszymy się bardzo, że Kraków jest miastem, które na tle pozostałych europejskich stolic tak prężnie się rozwija. Z roku na rok powstają tu nowe centra biznesowe i technologiczne, których outsourcing usług pozwala na znaczący rozwój gospodarczy naszego regionu. Wg raportu „Branża spotkań w Krakowie 2017” zostało zorganizowanych ponad 6 tys. spotkań i wydarzeń biznesowych, co stanowi 14 proc. wzrost w stosunku do roku 2016, natomiast udział kongresów oraz konferencji w tym zestawieniu wyniósł aż 73 proc. wszystkich wydarzeń w Krakowie – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Według wspomnianego raportu, przemysł ten wygenerował w 2017 roku ok 2,2 mld zł PKB. Stanowiło to 3,38 proc. PKB całej gospodarki Krakowa. Na rozwój tego typu spotkań z całą pewnością miało wpływ otwarcie w 2014 roku dwóch obiektów, Centrum Kongresowego ICE Kraków, a także TAURON Areny Kraków. Stworzyły one znakomite miejsce dla organizacji takich wydarzeń.

– Frekwencja uczestników konferencji biznesowych w naszym mieście jest obecnie znacząco wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. To dowodzi, że hasło z ubiegłorocznych raportów głoszące, że „Kraków jest miastem kongresów” jest rzeczywiste i wciąż aktualne. Kraków po zakończonych powodzeniem poprzednich edycjach po raz kolejny ma zaszczyt być miastem-gospodarzem Europejskiego Kongresu Samorządów. To prestiżowe wydarzenie na europejską skalę rok do roku udowadnia, że stolica Małopolski umożliwia rozwój  branży biznesowej, a także struktur samorządowych. dodał prezydent Jacek Majchrowski.

Podczas zaplanowanych ścieżek tematycznych tegorocznego Kongresu zostaną poruszone m.in. tematy z obszaru samorządności gospodarczej, realizacji zadań społecznych, sektora usług nowoczesnych, w tym nowych technologii, a także turystyki i urbanistyki czy finansowania działań rozwojowych.

Miejscem wydarzenia jest Centrum Kongresowe ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17.

Rejestracja i akredytacja na V Europejski Kongres Samorządów odbywa się poprzez formularz elektroniczny na stronie internetowej: eks-krakow.pl.