27 czerwca Kraków oraz cztery inne miasta – Poznań, Rzeszów, Bydgoszcz i Gdańsk – wypełniły się muzyką w ramach wielkiego święta wieńczącego program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Plenerowe koncerty, które odbyły się jednocześnie w pięciu lokalizacjach pod wspólnym szyldem Europejskiego Święta Muzyki, złożyły się na ogólnopolskie wydarzenie łączące lokalność z europejską wspólnotą i artystyczną różnorodnością.

Koncert „Muzyka z Krakowa – na cztery strony świata” odbył się na placu Wielkiej Armii Napoleona w piątek, 27 czerwca. To właśnie tam wybrzmiało symboliczne zakończenie półrocznego programu kulturalnego Narodowego Centrum Kultury – będącego świętem dialogu, współpracy i otwartości.

Na krakowskiej scenie wystąpili znakomici polscy artyści: Kuba Badach, Renata Przemyk, Ania Dąbrowska, Zuza Baum, Rafał Szatan oraz Stanisław i Joanna Słowińscy. Dołączyła do nich także Martyna Wójcik – laureatka 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i specjalnej nagrody prezydenta Krakowa.

Wspólnie z publicznością artyści stworzyli muzyczną opowieść prowadzącą na cztery strony świata – z zachodu na wschód, z północy na południe – prezentując bogactwo polskiej sceny i jej europejski wymiar. W repertuarze znalazły się znane i lubiane utwory w nowych aranżacjach, a sam koncert był świętem artystycznej różnorodności i pokoleniowego dialogu.

Krakowski koncert poprowadziła dziennikarka muzyczna Magda Miśka-Jackowska. Za kierownictwo artystyczne odpowiadała Katarzyna Wodecka-Stubbs (Twist On Production), a produkcję telewizyjną realizowali Grzegorz Jakubowski i firma 2Vision. Współorganizatorami wydarzenia byli Narodowe Centrum Kultury, Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wydarzenie odbyło się w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE.