W środę, 9 kwietnia, Kraków gościł przedstawicieli 7 miast europejskich, którzy spotkali się, by porozmawiać o doświadczeniach i wyzwaniach w zakresie funkcjonowania miast w porze nocnej.

W wydarzeniu udział wzięli Burmistrzowie Nocni oraz członkowie zespołów zajmujących się gospodarką nocy z miast takich jak: Berlin, Dublin, Genewa, Lipsk, Manchester, Wiedeń i Wilno. Kraków był reprezentowany przez Stanisława Mazura, zastępcę prezydenta Krakowa,  Jacka Jordana, Burmistrza Nocnego oraz członków Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy. Wśród zaproszonych gości znalazła się także Andreina Seijas – ceniona w świecie badaczka opracowująca strategię zarządzania gospodarką nocy dla Barcelony i Sydney.

Powołanie w Krakowie w 2024 r. Burmistrza Nocnego i Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy było jednym z priorytetów prezydenta Aleksandra Miszalskiego. Społeczna potrzeba spędzania czasu wolnego na mieście jest oczywista, ale nie może się to odbywać kosztem komfortu pozostałych mieszkańców.  Dlatego skuteczne działania w kierunku kształtowania właściwych relacji pomiędzy mieszkańcami, przedsiębiorcami i odwiedzającymi są tak istotne dla Krakowa. Spotkanie z przedstawicielami innych miast  europejskich jest  podkreśleniem wagi tematu gospodarki nocy.

– Kraków dołączył do tych miast, w których sukces gospodarczy i turystyczny stawia także wyzwania. Państwo już zapewne świetnie sobie radzicie w szukaniu rozwiązań między aktywnością turystyczną, biznesową a życiem codziennym mieszkańców. Dziękuję za to, że chcecie  podzielić się z nami wiedzą i cennymi doświadczeniami – powiedział podczas powitania gości w pałacu Potockich, Stanisław Mazur.

Strategie i relacje między uczestnikami życia nocnego

W ramach pierwszej części wydarzenia, uczestnicy wysłuchali wykładu Andreiny Seijas, ekspertki w dziedzinie gospodarki nocy, która współpracuje w tym zakresie m.in. z władzami Barcelony. W swoim wystąpieniu odniosła się głównie do kwestii hałasu i bezpieczeństwa. Zaznaczyła, że ważne jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób ludzie spędzają czas i gdzie przede wszystkim koncentrują swoją obecność. Z badań, które przeprowadziła wynika, że po pandemii życie nocne uległo decentralizacji. Niektóre lokale się zamknęły, a w wielu wzrosły ceny. Dlatego coraz więcej osób zaczęło imprezować w plenerze, co stało się uciążliwością dla mieszkańców. W ramach pilotażowego programu stworzono w Barcelonie coś w rodzaju testów bezpiecznego przemieszczania się. Wytyczono szlaki, którymi poruszają się osoby korzystające z życia nocnego. We wskazanych trasach zadbano o oświetlenie i patrole policji, co pomagało osobom wracającym z imprez w szybszym dotarciu do stacji metra. Testowane są także aplikacje, które umożliwiają mieszkańcom sygnalizowanie, w jakich miejscach jest najgłośniej lub gdzie może być niebezpiecznie. To ważna część współpracy między miastem, mieszkańcami, a biznesem. Badaczka podkreśliła również, że gospodarka nocy ma nie tylko charakter komercyjny, ale jest także rodzajem dziedzictwa. Bary czy restauracje mogą stanowić o historii i charakterze miejsc, które odwiedzali niegdyś Gaudi, Dali czy Hemingway.

W dalszej części spotkania przedstawiciele innych miast europejskich mieli możliwość podzielenia się swoimi praktykami. W dyskusji pojawiały się pytania dotyczące m.in. porozumień, jakie samorządy zawierają z właścicielami klubów i barów, kwestii związanych z ciszą nocną oraz sprzedażą alkoholu, a także z projektami edukacyjnymi skierowanymi do uczestników życia nocnego. Na przykład w Wilnie podpisano porozumienie między biurem ds. nocy działającym w miejskim urzędzie, a właścicielami klubów, które reguluje kwestie bezpieczeństwa. W Wiedniu komisja życia nocnego, mająca charakter NGO, prowadzi szkolenia dla pracowników klubów działających w nocy. Opracowano także przewodnik dobrych praktyk, oraz serie warsztatów dotyczących bezpieczeństwa. Wiedeń dba również o kwestię wygłuszenia akustycznego, by zapobiegać nadmiernemu hałasowi. W Berlinie lokale położone w centrum mogą liczyć na dofinansowanie rządowe na zakup narzędzi wygłuszających takie miejsca. W ostatnim czasie uruchomiono tam także strategię dotyczącą gospodarki nocy. Na początek zrobiono wywiady z aktywnymi w nocy interesariuszami: policją, osobami korzystającymi z klubów, przedstawicielami branży turystycznej i transportu. Dzięki temu mogą efektywniej działać na rzecz współpracy, bezpieczeństwa i ograniczenia hałasu. Dublin opiera swoją strategię na 3 filarach: bezpieczeństwo, kultura i transport, który musi zapewnić wystarczającą w zależności od wydarzenia, częstotliwość połączeń. Większość gości przyznała, że w ich miastach są ograniczenia dla funkcjonowania ogródków gastronomicznych, które zazwyczaj zamykane są przed północą. W Wilnie napoje alkoholowe można nabyć w sklepach tylko do godz. 20.00, w niedzielę jedynie do godz. 15.00. W Manchesterze z kolei sklepy, w których można kupić alkohol, są czynne całodobowo.

Ostatnią kwestią, która wyraźnie otwiera przed burmistrzami nocnymi pole do szerszej dyskusji w przyszłości, jest organizacja życia nocnego w taki sposób, by pogodzić przyzwyczajenia i styl spędzania czasu przedstawicieli różnych kultur i narodowości. Każdy z gości przyznał, że jest w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia.

Zaproszenie do współpracy i wymiany dobrych praktyk

Kraków, jako gospodarz spotkania, potwierdził swoją aktywną rolę w rozwijaniu zrównoważonego podejścia do życia nocnego. Uczestnicy spotkania podpisali list intencyjny dot. nawiązania stałej współpracy w celu wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie zrównoważonej gospodarki nocy. Współpraca z partnerami z zagranicy będzie stanowiła cenne źródło inspiracji dla dalszych działań Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy oraz Burmistrza Nocnego w Krakowie.

– W obecnej sytuacji geopolitycznej, kiedy z różnych stron świata docierają do nas informacje o zagrożeniach militarnych, ekonomicznych i społecznych, mamy jednoznaczny wniosek – Europa musi trzymać się razem. To nasze spotkanie jest cegiełką, którą dorzucamy do europejskiej współpracy. Mam nadzieję, że jest to wstęp do dalszych działań i wymiany dobrych praktyk – by pracować na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz bezpiecznego i inkluzywnego życia nocnego naszych miast – podkreśla Jacek Jordan, Burmistrz Nocny.