W tym roku mija 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego, a w 2019 r. przypadnie 150. rocznica jego urodzin. To znakomita okazja, by przybliżyć ogromną spuściznę artysty, a także na nowo odkryć głęboką i emocjonalną wieź, jaka łączyła i wciąż łączy autora „Wesela” z Krakowem. – Stanisław Wyspiański to postać, którą trzeba przywrócić na stałe pejzażowi naszego miasta. Chcemy to zrobić w sposób długotrwały i na różnych płaszczyznach, podejmując szeroko zakrojoną współpracę z najważniejszymi krakowskimi instytucjami kulturalnymi – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji Miasta, otwierając 27 kwietnia konferencję prasową poświęconą projektowi „Kraków – miasto Stanisława Wyspiańskiego”.
W konferencji prasowej, oprócz wiceprezydenta Andrzeja Kuliga, wzięli udział dyrektorzy krakowskich instytucji kulturalnych zaangażowanych w przedsięwzięcie: dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Łukasz Gaweł, dyrektor Teatru Łaźnia Nowa Bartosz Szydłowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru KTO Jerzy Zoń oraz – jako gość specjalny – Zygmunt Konieczny, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, który w tym roku obchodzi 80. urodziny.
– Od wielu miesięcy spotykaliśmy się w szerokim gronie – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig – aby wspólnie zaprogramować wydarzenia, które złożą się na długoletni projekt kulturalny. Pracowaliśmy we wspaniałej atmosferze, w poprzek podziałów organizacyjnych i budżetów. Chciałbym podkreślić, że to nie będą działania okazjonalne. To początek długoletniej polityki miejskiej w szerokim tego słowa znaczeniu, bo angażującej różne, też niemiejskie, instytucje kulturalne, które funkcjonują w obszarze Krakowa. Twórczość Stanisława Wyspiańskiego jest źródłem wielorakich inspiracji w różnych dziedzinach, w poezji, teatrze, designie. Chcemy dać czytelny sygnał, że Wyspiański jest swego rodzaju marką dla Krakowa – powiedział Andrzej Kulig.
– Kraków może być związany z Wyspiańskim jak Barcelona z Gaudim – powiedział dyrektor Teatru Łaźnia Nowa Bartosz Szydłowski. – Zauważmy, że Wyspiański nie był tylko artystą, był również rajcą miejskim, który na życie społeczne patrzył z wielu różnych perspektyw, był też uczestnikiem niezwykłej przemiany tożsamościowej przełomu wieków. Miał ponadto szczególne poczucie odpowiedzialności. Wyspiański jest ważny dla myślenia o sztuce, o jej funkcji, o tym, jak może ona wpływać na rzeczywistość – przypomniał Szydłowski. Przedstawił też plany teatru na najbliższe miesiące i wyjaśnił, co Wyspiański ma do Nowej Huty. – Zielniki Wyspiańskiego powstawały z inspiracji spacerami po polach mogilskich. Często kursował do samego klasztoru, tam jako student malował portery pielgrzymów, by w ten sposób dorobić, kopiec Wandy to figura, która zainspirowała wiele jego dramatów, wreszcie dworek Jana Matejki i Węgrzce, w których mieszkał. W ogóle cały ten przednowohucki krajobraz wsi galicyjskich. Wyspiański był też historiofilem, nieustannie sięgał do przeszłości, przerabiał ją i mitologiował. Chcemy, żeby tegoroczny Bulwart Sztuki odbył się pod znakiem Wyspiańskiego, planujemy też spektakle w przestrzeni miejskiej, instalacje, warsztaty tematyczne, chcemy wprowadzić Wyspiańskiego w obieg miejskich świąt.
O swoim udziale w projekcie mówili też dyrektorzy pozostałych instytucji. Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Paweł Gaweł podkreślił, że Wyspiański łączy (także instytucje) i wyzwala. Zaprosił na inaugurację w sobotę, 29 kwietnia: pod Muzeum Narodowym odbędzie się akcja sadzenia roślin Wyspiańskiego, potem przez miasto przejdzie kolorowy korowód, ruszy też miejski szlak Wyspiańskiego (mapy będą rozdawane mieszkańcom), rozdawana będzie też „Jednodniówka” stylizowana na gazetę z okresu Młodej Polski, a kulminacja nastąpi o godz. 20 – w Muzeum Narodowym, przy udziale Teatru im. Juliusza Słowackiego, odbędzie się spektakl-koncert „Wyspiański wyzwala. Maski”.
Dowiedz się więcej o projekcie i jego założeniach – [PDF]
Sprawdź szczegółowy program i kalendarz wydarzeń (inauguracja projektu już 29 kwietnia!) – [PDF]