W ciągu ostatnich 4 lat Kraków dokonał największego skoku rozwojowego spośród 12 największych miast w Polsce. Oznacza to, że obok Warszawy, jest on najbardziej rozwiniętą metropolią – wynika z czwartej edycji analizy pt. „Raport o stanie polskich metropolii”, przygotowanej przez firmę doradczą PwC. W czwartek, 6 czerwca, odbyła się konferencja, na której zaprezentowano dokument, wziął w niej udział Jerzy Muzyk – zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.
– Kraków to europejska metropolia i ośrodek potrafiący łączyć tradycję z nowoczesnością. Jesteśmy znaczącym ośrodkiem turystycznym oraz biznesowym rozpoznawalnym już na całym świecie, co potwierdza nie tylko rokrocznie zwiększająca się liczba turystów czy nowych firm przybywających do Krakowa, ale także wysokie pozycje w wielu rankingach. Jednak głównym celem dobrego zarządzania miastem pozostaje podnoszenie jakości życia jego mieszkańców, tak aby sprostać ich oczekiwaniom i potrzebom. – powiedział Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju. – Kraków jako pierwszy rozpoczął zdecydowane i skoordynowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza, stając się tym samem liderem i wzorem dla innych polskich miast. Nie poprzestajemy jednak na walce ze smogiem, ale staramy się rozwijać całe miasto w zrównoważony sposób, dlatego nie osiadamy na laurach, ale ciągle mierzymy wyżej, dążąc do bycia nowoczesną metropolią, oferującą wysoką jakość życia, przyjazne warunki dla innowacyjnej gospodarki, uwzględniając przy tym potrzeby i głos krakowian – dodał Jerzy Muzyk.
Miasto dysponuje dziś jednymi z najlepiej rozbudowanych kapitałów rozwojowych spośród badanych 12 polskich metropolii (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin, Białystok, Rzeszów i Łódź) – wszystkie znajdują się powyżej średniej. Najmocniej rozwiniętymi kapitałami miasta są Kapitał Kultury i Wizerunku oraz Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej. Kraków jest zdecydowanie najpopularniejszą destynacją turystyczną w Polsce. Średnio na 100 mieszkańców przypada tu w ciągu roku 146 turystów – dwa razy więcej niż w Warszawie czy Gdańsku. Wynika to m.in. z jednego z największych w kraju zagęszczenia atrakcji turystycznych (2,5 razy więcej niż średnia dla 12 metropolii), liczby i różnorodności imprez kulturalnych oraz doskonałej bazy noclegowej. Z kolei na atrakcyjność inwestycyjną miasta wpływa najwyższa w kraju liczba studentów kierunków ścisłych i informatycznych, a także znacząca innowacyjność gospodarki, w tym rosnący od wielu lat rynek centrów usług wspólnych.
– Patrząc na rozwój wszystkich analizowanych kapitałów w ciągu ostatnich 4 lat, Kraków dokonał największego skoku spośród 12 miast. Także pod względem wzrostu PKB, Kraków znajduje się w czołówce zestawienia, za Wrocławiem, Rzeszowem i Warszawą – mówił Bartosz Jasiołek, partner w PwC, lider krakowskiego biura firmy.
Eksperci PwC zwracają także uwagę na inne mocne strony miasta w pozostałych kapitałach. Wśród wymienionych przez nich przewag znajdują się m.in. duży odsetek nowych mieszkań, rozbudowywana sieć dróg ekspresowych i autostrad wokół i do miasta, wysoka aktywność społeczeństwa obywatelskiego oraz jedno z najlepszych w Polsce wykorzystanie funduszy europejskich.
– Kraków, obok Warszawy, jest najlepiej rozwiniętą polską metropolią, centrum wiedzy, edukacji i kultury. Miasto ma ugruntowany wizerunek oraz ogromny potencjał rozwojowy, m.in. w obszarze budowania nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki. – powiedział prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
Według danych zebranych w raporcie, w 12 miastach objętych badaniem mieszka 6,7 mln osób, czyli 18% całej ludności kraju, wytwarzając 32% całkowitego PKB. Z kolei biorąc pod uwagę obszary metropolitalne ukształtowane wokół tych miast, mieszka w nich aż 16,1 mln osób, czyli 42% całej ludności, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski. Dodatkowo, jak podkreślają autorzy opracowania, w analizowanych obszarach metropolitalnych zlokalizowane jest 76% wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.