Kraków będzie w tym roku gospodarzem trzech dużych wydarzeń w siatkówce. 26 i 27 maja w TAURON Arenie zostaną rozegrane cztery mecze Siatkarskiej Ligi Narodów z udziałem mistrzów świata Polaków, mistrzów Europy Rosjan, Kanadyjczyków i reprezentantów Korei Południowej. W tej samej hali od 24 do 26 sierpnia odbędzie się XVI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Kilka dni później rozpocznie się finałowy turniej mistrzostw Polski w siatkówce plażowej, który potrwa do 2 września.

Bardzo się cieszę, że od 2014 roku Kraków stoi siatkówką. Doskonale pamiętamy pierwszy mecz w TAURON Arenie z Brazylią. Każdego roku staramy się ściągać do nas najlepsze drużyny na świecie. Udało nam się doprowadzić do szczęśliwego końca negocjacje w sprawie tegorocznych imprez. (…) Atrakcyjnych wydarzeń jest coraz mniej, a chętnych coraz więcej. Po emocjach w hali związanych z Siatkarską Ligą Narodów i Memoriałem Wagnera, przeniesiemy się na otwarte boiska na finałowy turniej mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. W 2015 roku mieliśmy już okazję organizować takie mistrzostwa razem z prezesem Kasprzykiem. Od tego czasu nastąpił dalszy rozwój tej dyscypliny sportu. Polacy odnoszą w niej sukcesy, jestem więc zadowolony, że znów zagrają w Krakowie – powiedział dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztof Kowal.

Najmłodsze „dziecko” Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej – Siatkarską Ligę Narodów – przedstawił prezes PZPS Jacek Kasprzyk: „Na pewno nowa jest nazwa. W tym roku w Lidze Narodów będzie grało 16 najlepszych zespołów. System rozgrywek jest tak skonstruowany, że każdy zagra z każdym. Cieszymy się, że znów będziemy w Krakowie, robimy to dla najlepszych kibiców na świecie. My jesteśmy wśród 12 stałych uczestników Siatkarskiej Ligi Narodów”.

Sporo uwagi szef PZPS poświęcił siatkówce plażowej, zapowiadając obecność w krakowskich finałach mistrzostw Polski czołowych par świata. Z satysfakcją dodał, że duet Bartosz Łosiak/Piotr Kantor znajduje się obecnie na czele światowego rankingu. Tak się składa, że właśnie ci zawodnicy na początku pięknej kariery sportowej wygrali w Krakowie w 2010 roku turniej Grand Prix.

Zanim wystartują „plażowicze”, do rewanżu za ubiegłoroczne zmagania w TAURON Arenie Kraków dojdzie podczas XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Organizatorzy zaprosili te same reprezentacje: Polski, Rosji, Francji i Kanady. – Nie ograniczymy się do siatkówki, choć nie ma takiego drugiego towarzyskiego turnieju na świecie, w którym drużyny walczyłyby o puchar prezydenta państwa – podkreślił prezes Fundacji H. J. Wagnera Jerzy Mróz.

Jerzy Mróz przypomniał, że memoriał zostanie zorganizowany w Krakowie już po raz czwarty. Nawiązując do tradycji, również 16. edycja wydarzenia będzie ostatnim sprawdzianem naszych siatkarzy przed wrześniowymi mistrzostwami świata w Bułgarii i we Włoszech.