Trzy zwycięskie projekty z ubiegłorocznej, piątej edycji hackathonu „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!” są realizowane. Zaproponowane przez młodych mieszkańców kampanie nawiązują do rekomendacji wypracowanych podczas Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Zawierają elementy edukacyjno-informacyjne i uwzględniają różnorodne narzędzia komunikacji i edukacji.
– Zwróciliśmy się do młodych ludzi, aby – w ramach najlepszej formuły, jaką jest hackathon – zaproponowali pomysły propagujące proklimatyczne zachowania przemawiające przede wszystkim do wyobraźni najmłodszych krakowian. Cieszę się, że są z nami dzisiaj twórcy dwóch takich pomysłów, które miasto już realizuje – mówił podczas konferencji prasowej z uczestnikami hackathonu Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.
W ramach hackathonu „YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu!”, który odbywał się w 2021 r. wypracowane zostały kampanie mające zachęcić krakowian między innymi do przeciwdziałania marnowaniu żywności i nadmiernej konsumpcji, wybierania diety roślinnej oraz uprawy warzyw w przestrzeni miasta.
W konferencji wzięli udział autorzy dwóch projektów, które zostały docenione w ubiegłorocznym hackathonie.
Jedną z nich była Kornelia Olszówka, współautorka zwycięskiego projektu „Idźże w retro klimat”. Opracowany przez zespół Carbon Footprint międzypokoleniowy projekt skupia się na przeciwdziałaniu nadmiernej konsumpcji i propaguje rozsądne korzystanie z nieodnawialnych zasobów naturalnych.
– Celem naszej kampanii jest zwrócenie uwagi osób młodych na osoby starsze, które za czasów swojej młodości nie miały dostępu do wielu produktów i były przyzwyczajone do oszczędzania i niemarnowania żywności. Chcemy, aby nasi rówieśnicy uczyli się od starszych i czerpali z nich wzorce. Wspólnie z miastem zrealizowaliśmy spot klimatyczny oraz raport. Jesteśmy w trakcie tworzenia listy ginących zawodów tj. szewc, kaletnik itp. – zaznaczyła Olszówka.
Z wynikami raportu można zapoznać się tutaj.
Drugą, Kamil Losiak, współautor projektu, który zajął trzecie miejsce – czyli „Ekokalendarza”. Zgodnie z założeniami projektu, kalendarz ma za zadanie uświadamiać i edukować w sferze ekologicznej i klimatycznej. – Naszym założeniem było dopełnienie komunikacji w zakresie działań proklimatycznych i proekologicznych na terenie miasta – zaznaczył Kamil Losiak.
Takie narzędzie jest już dostępne na stronie: www.krakow.pl, w zakładce KLIMAT. Można w nim znaleźć informacje o zbliżających się krakowskich ekowydarzeniach i ciekawostki związane z międzynarodowymi ekoświętami.
Drugie miejsce w ubiegłorocznym hackathonie zajął projekt „Dziecinnie prosty przepis na przyszłość” zespołu Knedliczki, proponujący szereg działań edukacyjnych w zakresie żywienia roślinnego wśród krakowskich rodzin i dzieci.
Projekt żywienia roślinnego jest realizowany do końca maja. Przygotowaliśmy szereg informacji o tematyce roślinnej, diecie bezmięsnej w tym m.in. przykładowe przepisy diety plant based dla całej rodziny, przepisy na posiłki dla dzieci, pomysły na przekształcanie dań mięsnych w roślinne.
Poruszymy także tematy kuchni lokalnej i sezonowej. Powiemy o skutkach klimatycznych diety mięsnej w tym m.in. nadmiernej produkcji gazów cieplarnianych, utraty bioróżnorodności, nadmiernym zużyciu wody i nawozów.