Miasto zajęło piąte miejsce na świecie i trzecie w Europie w rankingu, stworzonym przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI). Lista została stworzona na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast znalazły się: Charlotte, Durban, Wilno, Dortmund, Kraków, Stuttgart, Austin, Wurzburg, Zurych i Heidelberg. W rankingu oprócz Krakowa znalazły się także inne duże polskie miasta: Wrocław (na szesnastej pozycji), a zaraz za nim Warszawa (na miejscu siedemnastym).

Metodologia badania polegała na wykorzystaniu obrazów satelitarnych oraz wizji komputerowej do oceny zielonej powierzchni miasta. Zgodnie z szacunkami, ok. 36 proc. powierzchni Krakowa zajmują drzewa, a 20 proc. trawa.

Badanie pokazało, że w Krakowie na mieszkańca przypada ponad 207 m² terenów zielonych. Dla porównania, w Pradze jest to ok. 180 m².

Kraków prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, poprzez podejmowanie działań mających zapewnić lepszy komfort życia mieszkańcom. Tylko od 2015 r. miasto pozyskało 105 hektarów działek z przeznaczeniem pod zieleń za kwotę ponad 135 mln zł. Celem Krakowa na kolejne lata jest pozyskiwanie działek z przeznaczeniem pod zieleń tam, gdzie jest jej niewiele. Założenie jest takie, by każdy krakowianin mógł znaleźć się w parku, na skwerze lub łące w krótkim czasie od wyjścia z domu czy mieszkania.

Ranking HUGSI