Krakowscy strażnicy miejscy pomogą kolegom zza wschodniej granicy Ukraińcy będą korzystać z doświadczeń krakowskiej straży miejskiej przy organizacji własnych formacji tego typu. Porozumienie o współpracy podpisali w środę, 13 kwietnia komendant SMMK Adam Młot i szef Cywilnej Służby Ochrony i Bezpieczeństwa Ukrainy generał Siergiej Kurtjan.

W ramach współpracy, krakowscy funkcjonariusze będą m.in. szkolić ukraińskich kolegów. – Oni potrzebują czerpać z doświadczeń. Proszą nas o przedstawienie naszych doświadczeń. Interesują ich zwłaszcza dokonania profilaktyczne, nasza praca prewencyjna oraz po prostu wymiana informacji i doświadczeń związanych z budowaniem samorządności w naszym kraju – powiedział szef krakowskiej straży miejskiej Adam Młot.

– Chcielibyśmy korzystać z dużego, bo aż 25-letniego doświadczenia straży miejskiej w Krakowie. Priorytetem naszej działalności jest podnoszenie świadomości obywateli w kwestii bezpieczeństwa i porządku publicznego. Chcemy im pokazać, że w dużej mierze zależy on od obywateli – zaznaczył Siergiej Kurtjan.

Podpisane porozumienie to jeden z elementów międzynarodowego projektu “Ukraina – Polska”.