27 maja w Muzeum Krakowa podpisane zostało porozumienie instytucji kultury o powołaniu Krakowskiej Sieci Dostępności Kultury. Inicjatywa ta stanowi ważny krok w kształtowaniu obrazu Krakowa i Małopolski jako miasta i regionu otwartego i dostępnego dla wszystkich. Podczas spotkania sformalizowano współpracę, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości kultury w regionie.
– Chcemy zwrócić uwagę na odbiorców kultury z niepełnosprawnościami, szczególnymi potrzebami i ograniczeniami, ponieważ każdy ma prawo do uczestniczenia w życiu kulturalnym w sposób równy, dostępny i świadomy. Kraków jest tego doskonałym przykładem – podkreślił zastępca prezydenta Stanisław Mazur.
Krakowska Sieć Dostępności Kultury (KSDK) to oddolna inicjatywa osób koordynujących dostępność w krakowskich instytucjach kultury, sztuki i nauki, która zawiązała się w maju 2024 roku. W sieci znajdują się podmioty zarówno miejskie, wojewódzkie, jak i ministerialne, których wspólnym celem jest włączanie osób z różnymi potrzebami do życia kulturalnego Krakowa. Sieć realizuje swoje zadania poprzez comiesięczne spotkania osób koordynujących dostępność, wymianę doświadczeń, współpracę, próbę wprowadzenia zmian systemowych oraz ustandaryzowania dostępności kultury.
Chcąc sformalizować tę inicjatywę, 32 instytucje kultury, sztuki i nauki zdecydowały się podpisać porozumienie na rzecz dostępności. Celem porozumienia jest ścisła współpraca na rzecz i z osobami ze szczególnymi potrzebami, wspólna organizacja wydarzeń dostępnych, wymiana doświadczeń oraz promowanie wdrażania dostępności w obszarze kultury. – Wspólnie możemy sieciować potrzeby twórców i twórczyń oraz odbiorców i odbiorczyń kultury, wzmacniać osoby odpowiedzialne za dostępność i wspólnie realizować projekty dotyczące szeroko rozumianej dostępności kultury – uważają sygnatariusze porozumienia.
Krakowska Sieć Dostępności Kultury jednoczy miejskie, wojewódzkie i ministerialne instytucje kultury w Krakowie we wspólnym celu: uczynienia oferty kulturalnej dostępną dla każdego mieszkańca i gościa regionu. Sieć będzie platformą wymiany doświadczeń i realizacji wspólnych projektów, które tworzą i ujednolicają standardy dostępności w krakowskich instytucjach kultury bez względu na źródło ich finansowania. Przedmiotem rozważań będą potrzeby w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Dzięki tej współpracy możliwe będzie dotarcie do szerszego grona odbiorców – osób z różnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami, dla których bariery w dostępie do kultury dotychczas stanowiły realne wyzwanie.
Działania sieci wspierać będzie strategiczny program „Małopolska. Kultura Wrażliwa”, zainicjowany przez Województwo Małopolskie i realizowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Program to odpowiedź na potrzebę budowania kultury dostępnej, inkluzywnej i otwartej.
Doświadczenie, wypracowane narzędzia dostępnościowe i dobre praktyki programu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” będą służyć wszystkim partnerom sieci. Program ten przyczynia się do wzrostu świadomości i budowania kompetencji kadr instytucji w zakresie dostępności, zrealizuje liczne projekty zwiększające dostępność, szerzy ideę poprzez fora, szkolenia i publikacje, a zainicjowane w tym roku Małopolskie Spotkania z Kulturą Wrażliwą są platformą wymiany dobrych praktyk pomiędzy Instytucjami Kultury Województwa Małopolskiego. Kulminacją działań programu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” i sieci partnerstw jest Festiwal Kultury Wrażliwej – unikalne wydarzenie na skalę regionu pokazujące, że kultura powinna być dostępna dla każdego.