W sierpniu 2015 roku w krakowskim ogrodzie zoologicznym rozpoczęły się prace związane z realizacją nowej inwestycji. W miejscu, w którym dotąd zamieszkiwały borsuki, powstaje nowoczesny obiekt dla pingwinów Humboldta. Otwarcie podwodnej ekspozycji zaplanowano na wiosnę.

Obecnie trwają prace wykończeniowe nowego obiektu. Elewacja została pokryta płytami styropianowymi, a wkrótce rozpoczną się prace przy realizacji sztucznych skał. Inaugurację nowego domu dla pingwinów zaplanowano na maj. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Pingwiny zasiedlą skalistą plażę, sztuczne skały i dwa baseny. Podwodna ekspozycja umożliwi podglądanie ptaków w czasie nurkowania, a taras widokowy, który będzie znajdował się powyżej poziomu alei ułatwi obserwację z nietypowej perspektywy. Pingwiny Humboldta zamieszkują w naturze wybrzeża Peru i Chile.

W związku z budową i trwającymi pracami remontowymi na terenie krakowskiego ZOO konieczne było częściowe wyłączenie z ruchu alejki i wprowadzenie zmian w kierunku zwiedzania. Na terenie ogrodu znajdują się kierunkowskazy, które ułatwią zwiedzanie. Na stronie internetowej ZOO dostępna jest również mapka, na której zaznaczono miejsce budowy.