Król bębnów, współtwórca wizerunku współczesnego perkusisty, Billy Cobham otwiera 16 marca nowy cykl ICE Jazz. Kolejne odsłony cyklu – i kolejne światowe gwiazdy jazzu – już w czerwcu!

Jest autentyczną legendą bębnów, choć stroni od sławy. Zasłynął z gry w legendarnym Mahavishnu Orchestra, które tworzył w oryginalnym składzie w 1970 roku oraz w projektach wielkiego Milesa Davisa. Na trwałe zmienił rolę perkusji w zespole, zarówno jeśli chodzi o jazz, jak i rock. Jego styl gry, łączący siłę i nieskazitelną precyzję, wywarł wpływ na wielu muzyków młodszej generacji. Billy Cobham – król perkusji spod znaku fusion będzie pierwszą z jazzowych gwiazd, które zawitają w tym roku do Krakowa.16 marca artysta wystąpi wraz ze swoim zespołem w ramach nowego cyklu ICE Jazz.

– Od początku funkcjonowania ICE Kraków chcieliśmy, by na scenie najlepszego w Polsce centrum kongresowego regularnie pojawiały się największe postaci światowego jazzu – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.  – Co istotne, to już kolejna marka własna ICE Kraków. Pierwszą jest ICE Classic – cykl koncertów prezentujący sylwetki najznamienitszych współczesnych artystów świata muzyki poważnej – dodaje Helbin.

Cobham urodził się w Panamie. I choć we wczesnym dzieciństwie jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku, latynoamerykańskie korzenie słychać w sposobie jego gry. To prawdziwy mistrz groove. Cobham zrewolucjonizował sposób gry na perkusji, w szczególności na hi-hacie. Jeszcze dziś, po czterdziestu latach płyty takie jak: The Inner Mounting Flame, Birds of Fire (Mahavishnu Orchestra) czy Spectrum i Total Eclipse (solowe) robią wrażenie. Emocjonalnego stosunku do Amerykanina nie ukrywa sam Witold Wnuk, dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami i współorganizator koncertu: Billy Cobham był jego wzorem w czasach, gdy sam był aktywnym muzykiem.

Cobham współpracował m.in. ze znakomitymi gitarzystami: Georgem Bensonem, Johnem Abercrombie, Johnem McLaughlinem, Tommym Bolinem, a także z Jackiem Brucem, wokalistą i basistą zespołu Cream. Wziął udział w nagraniu głośnej wspólnej płyty Carlosa Santany i Johna McLaughlina Love Devotion Surrender, nagrywał też m.in. z Gilem Evansem i Peterem Gabrielem. Od 1980 roku artysta mieszka na stałe w Szwajcarii. W 2007 roku Cobham został sklasyfikowany na 46. miejscu listy najlepszych perkusistów rockowych według “Stylus Magazine”. Nieustannie tworzy, ale nie uczestniczy w “wyścigu zbrojeń” współczesnego świata bębnów.

W Krakowie gościliśmy go już w 2013 roku. Podczas Nocy Jazzu wystąpił wtedy z Adamem Bałdychem i Adzikiem Sendeckim. Tym razem przywozi swój oryginalny sekstet. W ICE Kraków zabrzmią więc największe hity Cobhama, na czele z Red Baron i Stratus z kultowej płyty Spectrum, uznanej po latach za jedną z najlepszych w kategorii fusion. W nagraniu albumu wzięli wtedy udział m.in. Jan Hammer z The Mahavishnu Orchestra oraz gitarzysta Tommy Bolin, który kilka lat później został członkiem zespołu Deep Purple. Za sprawą tej właśnie płyty Cobham stał się najczęściej samplowanym perkusistą – w ten sposób jego utwór Spectrum wykorzystała m.in. słynna triphopowa grupa Massive Attack.

ICE Jazz zaprasza najlepszych

Centrum Kongresowe ICE Kraków od swojego otwarcia jesienią 2014 roku stało się miejscem prestiżowych wydarzeń kulturalnych. Wyjątkowa architektura budynku, jego usytuowanie naprzeciwko Wawelu i akustyczne walory sal – to wszystko pozwala na organizację najwyższej klasy koncertów w niezwykłej oprawie. W październiku 2015 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator ICE Kraków – oraz Miasto Kraków zainicjowały cykl ICE Classic: w elektryzującym recitalu wystąpiła wówczas jedna z najwybitniejszych współczesnych sopranistek Aleksandra Kurzak.

Nowy cykl ICE Jazz, współorganizowany przez KBF z renomowanymi managerami i agencjami świata jazzu, ma na celu zaprezentowanie najwybitniejszych postaci tej muzyki na scenie ICE Kraków. Już w czerwcu podczas kolejnych koncertów w tym cyklu wystąpią gwiazdy pierwszej wielkości: Bobby McFerrin (11 czerwca) z projektem “Bobby McFerrin Loves Brasil” oraz Pat Metheny Quartet (26 czerwca) – genialny gitarzysta powraca do królewskiego miasta po 31 latach!

Partnerem Miasta Kraków i Krakowskiego Biura Festiwalowego w organizacji wszystkich trzech koncertów jest Fundacja My Polish Heart i stojący na jej czele Witold Wnuk – znany także jako organizator Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, dzięki któremu mieliśmy okazję do spotkania w Krakowie takich gwiazd, jak Herbie Hancock, Al Jarreau, John Scofield czy supergrupa Return to Forever.