Do 12 czerwca potrwa festiwal „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. W jego trakcie odbędzie szereg wydarzeń kulturalnych, jak dyskusje, koncerty, spotkania i czytania poetyckie, wystawy, ale także akcje solidarności. Wydarzenie ma na celu oddanie głosu artystom, którzy w wyniku wojny lub politycznych represji byli zmuszeni opuścić swój kraj i udali się na emigrację, do Polski i innych miejsc w Europie.
Co roku, na początku lata, Instytut Kultury Willa Decjusza organizuje wydarzenie promujące różnorodność kulturową naszego miasta. Willa Decjusza, od wieków słynąca jako miejsce spotkań i dialogu różnych kultur i tradycji, ale także jako przestrzeń, w której spotykali się artyści w salonie patriotycznym Marceliny Czartoryskiej, od 26 lat tworzy ważne miejsce na mapie kulturalnej Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpieczne miejsce dla twórców szukających schronienia przed wojną czy prześladowaniami w krajach swego pochodzenia.
Realizacja festiwalu w willi – zbudowanej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Justusa Ludwika Decjusza – nawiązuje do charakteru Krakowa – miasta otwartego i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych oraz bliskie kontakty z twórcami z innych krajów.
W tym roku, w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, organizatorzy zwracają uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych opresji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej. Organizując festiwal „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza” chcą pokazać, że budowanie wspólnoty polega zarówno na serdecznym współodczuwaniu, jak również na otwartości na inne głosy i tradycje, na zaciekawieniu kulturą sąsiadów – nowych krakowian, na chęci nauczenia się czegoś się od nich, a także nauczenia się czegoś o nich samych i przy okazji o każdym z nas.
„Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza” to trzy dni wydarzeń artystyczno-społecznych oraz warsztatów integracyjnych organizowane w geście solidarności z przedstawicielami kultur innych państw, zmuszonymi do emigracji.
Program, przygotowany we współpracy z krakowską edycją Festiwalu Książki Intelektualnej „Pradmova”, obejmuje zarówno wystawy, koncerty, dyskusje, spotkania z tłumaczami, wydarzеnia dla dzieci oraz spotkania literackie gości z ośmiu krajów: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Angoli i Afganistanu, tworząc w ciągu trzech dni wspólną wielokulturową narrację. W ramach festiwalu zaplanowane zostały także akcje solidarnościowe na rzecz uchodźców wojennych i więźniów politycznych oraz prezentacja aktywności społecznych migrantów z różnych państw na rzecz praw człowieka, równości płci czy ekologii.
Więcej informacji na stronie internetowej willadecjusza.pl.