Przed nami 9. edycja Nocy Cracovia Sacra. Tym razem będzie to wyjątkowa, bo kilkudniowa odsłona tego wydarzenia, ściśle związana z Światowymi Dniami Młodzieży. Turystów, pielgrzymów i krakowian zapraszamy do krakowskich kościołów i klasztorów od 24 do 27 lipca. Pielgrzymi będą z kolei mogli za okazaniem identyfikatora pielgrzyma zwiedzić za darmo krakowskie muzea. Swe podwoje otwierają także krakowskie domy kultury.

Tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra odbywa się pod hasłem “Cracovia altera Roma”. Nasze miasto z powodzeniem można nazwać “drugim Rzymem” – w ścisłym centrum Krakowa znajduje się ogromna ilość zabytkowych kościołów, w większości o dużym znaczeniu historycznym. Noc Cracovia Sacra w swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w Europie. W programie, oprócz licznych koncertów o tematyce sakralnej i wystaw, przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki.

– Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Prezydent Miasta Krakowa oraz Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz. Tegoroczna, 9. już edycja jest wyjątkowa, bo trwa aż cztery dni i rozpoczyna się właściwie przed Światowymi Dniami Młodzieży – po to, aby pokazać pielgrzymom ofertę kultury materialnej i duchowej Krakowa w czasie, kiedy ŚDM jeszcze na dobre się nie rozpoczęły. Fenomenem Nocy Cracovia Sacra jest udostępnienie zwiedzającym wnętrz, dzieł sztuki i archiwów, których na co dzień nie można oglądać – powiedział Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Inauguracja 9. edycji Nocy Cracovia Sacra zaplanowana została na niedzielę, 24 lipca na godzinę 18:30 w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Koncert Inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 19:00. Najpiękniejsze arie sakralne świata, chorały i modlitwy zaśpiewają: Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Joseph oraz soliści: Nina Nowak i Rafał Gudyka. Tego samego dnia zapraszamy do Bazyliki Bożego Ciała, gdzie o 20:00 odbędzie się koncert “U źródeł chrześcijaństwa. Koncert dla uczczenia 1050 rocznicy Chrztu Polski”. Również w niedzielę zaplanowano pokaz “Papieski splendor” – będzie można zobaczyć medalion z wizerunkiem papieża Klemensa X, dzieła jednego z najwybitniejszych artystów barokowych w Europie, włoskiego rzeźbiarza i architekta – Giovanniego Lorenza Berniniego. Medalion pochodzi z kolekcji prywatnej. Jest to pierwszy w Polsce pokaz dzieła tego artysty. Oddział Muzeum Narodowego przy Pl. Sikorskiego zaprasza także na zwiedzanie ekspozycji obejmującej osiem wieków malarstwa i rzeźby europejskiej, od XII do XX wieku (prezentacja m.in. obrazów Paola Veneziano, Lorenza Lotto i Pietera Brueghela).

Warto zwrócić szczególną uwagę na prapremierę opery “Joanna D’Arc” przygotowaną przez krakowski Teatr Scena STU, która odbędzie się we wtorek 26 lipca w wyjątkowym wnętrzu kościoła Piotra i Pawła. Spektakl reżyseruje amerykańska kompozytorka Noa Ain, która jednocześnie jest autorką muzyki oraz libretta. “Joanna D’Arc” to wyjątkowy w repertuarze Teatru STU spektakl, nawiązujący do muzycznych tradycji krakowskiej sceny. Historia francuskiej bohaterki i świętej Kościoła, zaprezentowana zostanie w wyjątkowej formie muzycznego monologu – opery na jeden głos. W krakowskim przedstawieniu w roli Joanny D’Arc wystąpi znakomita sopranistka Marzena Lubaszka.

W ramach Cracovia Sacra odbędzie się także premiera spektaklu “Kiedy Polska była chrzczona”, ilustrujący tańcem i pantomimą pojawienie się form ceremoniału i etykiety kultury zachodniej na słowiańskim dworze Mieszka I. Przedstawienie zostanie pokazane w poniedziałek 25 lipca o godz. 21:00 na scenie plenerowej na Rynku Głównym. Tancerzom Baletu Dworskiego Cracovia Danza towarzyszyć będą muzycy: Maria Pomianowska z zespołem instrumentalnym oraz oktet wokalny Octava Ensemble. Kostiumy będą nawiązywały do ikonografii średniowiecznej oraz do kultury słowiańskiej. Autorką inscenizacji i choreografii jest założycielka i dyrektorka Cracovia Danza Romana Agnel.

W czasie 4 dni i nocy będzie można zwiedzić wiele ciekawych, na co dzień niedostępnych miejsc. Na zainteresowanych czekają nie lada atrakcje, jak m. in. zwiedzanie skarbca klasztornego w Bazylice Bożego Ciała, możliwość obejrzenia najcenniejszych eksponatów ze zbiorów oo. Dominikanów w Krakowie, zwiedzenia wystawy “Kolory Prawosławia”, “Jerzego Nowosielskiego Ikonostas w Cerkwi Prawosławnej p. w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny” w Cerkwi przy ul. Szpitalnej i wiele, wiele innych.

Warto przypomnieć, że swoją ofertę dla pielgrzymów przygotowały także krakowskie muzea i domy kultury.Ważną informacją jest, że upoważnieni do nieodpłatnego zwiedzania muzeów są wyłącznie zarejestrowani w Komitecie Organizacyjnym ŚDM pielgrzymi.Muzea, które otworzą dla nich swe podwoje to:

  • Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, wystawy w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35, w dniach 25 do 31 lipca br. w godz. 10.00-18.00
  • Oddział MHK Fabryka Emalia O. Schindlera przy ul. Lipowej 3, w dniach 24-26 lipca br., w godz. 9.00-20.00
  • W dniach od 25 do 31 lipca br.udostępnione będą Oddziały:
  • – Stara Synagoga przy ul. Szerokiej (godz. 9.00-17.00)
  • – Mury Obronne z Barbakanem (godz. 10.00-18.00)
  • – Dom Zwierzyniecki przy ul. Królowej Jadwigi 41 (godz. 10.00-18.00)
  • – Oddział – Dzieje Nowej Huty na os. Słonecznym 16 (godz. 10.00-18.00).
  • Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. św. Wawrzyńca 15 oraz Oddział MIM Ogród Doświadczeń im. Lema przy Al. Pokoju 68, w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia w godz. 10.00 – 22.00
  • Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przy ul. Lipowej 4, w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia w godz. 11.00 – 21.00

Ponadto muzea miejskie i ich oddziały będą dostępne dla wszystkich zwiedzających w stałych dniach i godzinach. Szczegółowa informacja dotycząca zarówno otwarcia, jak i oferowanych wystaw publikowana jest na stronach internetowych tych instytucji.

Poniżej publikujemy ofertę kulturalną przygotowaną przez domy kultury oraz inne wydarzenia kulturalne związane ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Oferta kulturalna na Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.