Calineczka, Herkules, Alladyn – między innymi w te postacie wcielili się lekarze i lekarki z naszego regionu, tworząc niezwykły kalendarz „Lekarze jak z bajki”. Dochód z jego sprzedaży został przeznaczony na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali w naszym regionie.

W projekt zaangażowało się 17 medyków. Jak tłumaczą pomysłodawcy akcji, w czasie pandemii w relacje „lekarz – pacjent” wkroczyły dziwne stroje – kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, które nie tylko utrudniają zbadanie pacjenta, ale przede wszystkim uniemożliwiają rozmowę, dotyk, czasem budzą strach. Akcja „Lekarze jak z bajki” ma pokazać, że za nimi ciągle kryją się uśmiech i serdeczność, a te nietypowe okrycia to element konieczny naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić.

W niezwykłym kalendarzu nie zabrakło Calineczki, Herkulesa, Alladyna, księżniczek i zwierzaków. W role wcielili się m.in. dr Konstanty Szułdrzyński – kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr Joanna Streb – małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, dr hab. Marcin Krzanowski – zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Michał Kuboń – koordynator oddziału covid w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, dr Łukasz Strzępek – ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Bochni, a także lekarze rezydenci ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitala im. J. Dietla w Krakowie, którzy jako ochotnicy zgłosili się do pracy w tworzonych kilka miesięcy temu oddziałów covidowych. Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony został na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Goździelewskim. Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znalazły się w kalendarzu z medykami, sprawowali Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

Organizatorzy akcji: Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie, Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie, Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza, a mecenasem kalendarza jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie.