W drugiej edycji konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową, zorganizowanego wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, przyznano pięć nagród. Tytuły zwycięskich książek i nazwiska ich autorów, w których ręce trafiły statuetki Euklidesa ogłoszone zostały podczas gali, która odbyła się 20 kwietnia w auli Collegium Novum. Obecni byli  autorzy nominowanych książek, ich wydawcy, jury konkursu oraz władze Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rynek wydawniczy w Polsce każdego roku zasypuje półki księgarń tysiącami tytułów. W powodzi nowych książek bardzo trudno wyłapać te wartościowe. Wydaję się zatem, że warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy z tego zalewu wyłowią dla nas najciekawsze tytuły. Takim konkursem stara się  być plebiscyt na Mądrą Książkę Roku, którego pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku.

Tytuł „Mądrej Książki Roku 2016” i nagrodę główną w kategorii książek dla dorosłych przyznano książce „Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata”, której autorem jest Leonard Mlodinow.

Nagrodę główną w kategorii książek dla dzieci przyznano książce „Atomowa przygoda profesora Astrokota”, której autorami są Dominic Walliman i Ben Newman.

Nagroda Społeczności Akademickiej UJ przyznana została książce „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Nagrodę Redaktorów Portalu „Mądre Książki”zdobyli Temple Grandin i Richard Panek, autorzy książki „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”.

W tym roku po raz pierwszy przyznana została Nagroda Internautów. W plebiscycie przeprowadzonym przez „Gazetę Wyborczą”partnera tegorocznej edycji konkursu, zwyciężyli „Naukowcy spod czerwonej gwiazdy” – książka autorstwa Andrzeja i Marty Goworskich.

Po uroczystości odbyło się spotkanie z przybyłymi autorami książek oraz ich wydawcami.

Uroczyste wręczenie nagród zaszczycił swoją obecnością Richard Panek, laureat Nagrody Redaktorów Portalu „Mądre Książki” przyznanej mu za książkę „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”. Pytany o opinię na temat idei konkursów popularyzujących naukę, powiedział, że ma wiele nadziei związanych z takimi przedsięwzięciami. Podkreślił, że pisząc książki, ma przeświadczenie, że ludzie, którzy je przeczytają, zobaczą otaczający ich świat w nowy sposób. Konkursy i nagrody mogą jego zdaniem spełniać takie samo zadanie, a ponadto angażować coraz więcej ludzi w sprawy naukowego poznania świata oraz szerzyć szacunek do nauki i do faktów. Zauważył także, że obecnie coraz więcej ludzi sięga po książki, wraca do czytania książek papierowych. Jest on zatem optymistą, jeśli chodzi o rozwój czytelnictwa.

0