Dziś prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z najmłodszymi mieszkańcami Krakowa posadził przy al. Grottgera kilkanaście sztuk magnolii. To jednak tylko jedna akcja z całego maratonu nasadzeń organizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Wczoraj nowe rośliny pojawiły się przy al. Focha, dziś przy ul. Aleksandry oraz Grottgera, a w sobotę o 10.00 rozpoczną się nasadzenia przy ul. Boruty-Spiechowicza oraz przy ul. Laurowej. Zapraszamy mieszkańców do udziału!

– Jestem pod wrażeniem entuzjazmu, z jakim dzieci sadzą magnolie. Dorośli nie mają tutaj już niczego do roboty – mówił prezydent Jacek Majchrowski. – Jestem przekonany, że z dumą pokażą swoim rodzicom drzewka, które własnoręcznie posadziły. Z doświadczenia wiemy, jak cenna jest edukacja poprzez najmłodszych. Nie tylko nauczą się szanować zieleń, ale też będą o tym opowiadać dorosłym.

Nasadzenia wpisują się w bogaty program obchodów Dni Ziemi w naszym mieście, które świętujemy 21 i 22 kwietnia. Jednocześnie są częścią inicjatywy „Zasadź się na zieleń”, w ramach której Zarząd Zieleni Miejskiej organizuje cykliczne nasadzenia drzew, kwiatów i krzewów na ternie całego Krakowa. Jest to odpowiedź na masowe wycinki drzew, na które zezwalają przepisy z 1 stycznia tego roku.

Pierwszym miejscem, w którym krakowianie i pracownicy ZZM posadzili 400 buków było uroczysko Wiszówka. Następnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 32 pomogły Zarządowi Zieleni Miejskiej w obsadzaniu bratkami donic stojących wzdłuż ul. Na Błonie, a przy ul. Bernardyńskiej ZZM wysiał łąkę kwietną z nasion poświęconych przez Papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży. Nowe łąki kwietne powstały też na Bulwarze Kurlandzkim (niedaleko ul. Podgórskiej, naprzeciwko Galerii Kazimierz) oraz na ul. Zabłocie, w sąsiedztwie powstającego Parku Stacja Wisła. Kolejna duża porcja nasadzeń przypada na czas obchodów Dni Ziemi w naszym mieście pod koniec kwietnia. Oto dokładny harmonogram i mapki:

Wszystkie akcje w ramach inicjatywy „Zasadź się na zieleń” planowane są od marca do końca maja. Do posadzenia są tysiące drzew i krzewów. Zapraszamy wszystkich krakowian do udziału w zazielenianiu naszego miasta!