„Jaka Małgorzata, takie będzie pół lata”, „Ze świętą Małgorzatą zaczyna się lato” – to najbardziej znane przysłowia związane z imieniem Małgorzata. Imieniny Małgorzaty obchodzone są 10 czerwca, w dzień przełomu wiosenno-letniego. To właśnie tego dnia odbył się w Krakowie czwarty zlot „Małgorzat dla Małopolski”.
Po 10 czerwca rozpoczynały się na wsi tzw. małe żniwa, związane ze zbiorem jęczmienia i rzepaku ozimego. Małgorzata to także tytułowa bohaterka „Mistrza i Małgorzaty”, podobnie jak Margueritte Gautier – bohaterka „Damy kameliowej” Aleksandra Dumasa, Maggie Simpson – postać z animowanego serialu „Simpsonowie” czy wreszcie Małgosia z baśni o Jasiu i Małgosi. „Małgorzat” doczekał się też Kraków, w którym 10 czerwca odbył się czwarty już zlot „Małgorzat dla Małopolski”.
„Małgorzata” to imię pochodzenia greckiego i oznacza „perłę”. Jeszcze kilkanaście lat temu było bardzo popularne, teraz jednak nie jest już tak często nadawane. W pierwszym kwartale tego roku w krakowskim Urzędzie Stanu Cywilnego zanotowano tylko pięć przypadków nadania tego imienia. Jeżeli jednak chodzi o mieszkanki stolicy Małopolski, to 1,75% krakowianek nosi imię Małgorzata, co oznacza, że na pobyt stały i czasowy mamy obecnie zameldowanych 13 900 kobiet o tym imieniu.
Tegoroczny zlot Małgorzat odbył się pod patronatem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Rafała Komarewicza. W programie znalazły się m.in.: wykład Małgorzaty Janickiej-Słysz, „Małgorzaty w muzyce”, prelekcja Małgorzaty Olasińskiej-Chart; Polska Misja Medyczna: „Nie możemy pomagać w ciemno, rzucać darami bez poznania realnych potrzeb”, wręczenie tytułu „Super Małgorzaty”, spektakl Małgorzaty Krzysicy oraz obdarowanie Małgorzat imieninowymi upominkami.
Pierwsze obchody „Małgorzat dla Małopolski” odbyły się w Urzędzie Miasta Krakowa z udziałem 78 Małgorzat. Najmłodsza uczestniczka miała 11 lat, a najstarsza 83 lata. Zlot był wówczas poświęcony Małgorzatom występującym w sztuce. Uczestniczki poznały historię wszystkich świętych i błogosławionych patronek tego imienia których jest aż 17. Inicjatorką obchodów była Małgorzata Jantos, radna miejska i społeczniczka.
Najpopularniejsze imieniny Małgorzaty wypadają 10 czerwca (dzień wspomnienia Małgorzaty Szkockiej, królowej Szkocji i świętej kościoła katolickiego) oraz 16 lub 17 października (dzień wspomnienia Małgorzaty Marii Alacoque, francuskiej wizytki i mistyczki). 22 maja obchodzone są też imieniny Rity. Św. Rita jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych. Jej symbolem jest róża, nawiązująca do zdarzenia sprzed śmierci świętej, kiedy to w zimie zakwitły róże. W Krakowie kult św. Rity istniał już w XVIII wieku w kościele augustianów pw. św. Katarzyny. W nawie głównej znajduje się tam jej posąg.