Miasto zakończyło właśnie budowę mieszkań komunalnych przy ul. Mały Płaszów. Inwestycja, która rozpoczęła się w 2014 roku to budynek mieszkalny wielorodzinny, czterokondygnacyjny, obejmujący 48 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 1780,11 m². W poniedziałek, 11 lipca Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał klucze do mieszkań czterem rodzinom.

– Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich inwestycji, i tym razem zadbaliśmy o to, by mieszkańcom nowych mieszkań żyło się tu wygodnie. Budynek jest starannie wykończony, otoczony piękną zielenią, a teren wokół niego zadbany. W jego pobliżu wybudowaliśmy ogólnodostępny parking na 60 samochodów oraz plac zabaw dla dzieci – podkreślił Prezydent Jacek Majchrowski.

Prezydent zaznaczył także, że budowa własnych osiedli jest optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o kwestie finansowe, ale też o zapewnienie przyzwoitej jakości samych mieszkań i ich otoczenia. Wygląd oddanego właśnie do użytku budynku mówi sam za siebie.

Miasto pozyskało tym samym 48 mieszkań, w tym 5 dla niepełnosprawnych o łącznej powierzchni użytkowej 1 798 m². W budynku są lokale o powierzchniach od 24,95 m² do 47,93 m², jedno i dwupokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym i pomieszczeniami pomocniczymi. Przygotowano również 60. miejsc parkingowych. Roboty budowlane rozpoczęły się 24 listopada 2014 roku. Łączny koszt inwestycji wyniósł 6,37 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma DORBUD S.A.

Lokale w budynku przy ul. Mały Płaszów zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności dla osób uprawnionych do otrzymania lokali zamiennych oraz osób objętych listami mieszkaniowymi z 2014 roku (warunki niemieszkalne, wychowankowie placówek opiekuńczo – wychowawczych, zmiany na lokal równorzędny lub większy). Kilka lokali zostanie także wynajętych osobom z orzeczoną eksmisją, zamieszkującym w lokalach o bardzo złym stanie technicznym. Pozostałe lokale zostaną zaoferowane w ramach Programu Zamian dla najemców lokali gminnych zainteresowanych poprawą swoich warunków mieszkaniowych. Wydział Mieszkalnictwa zbiera informacje o przyszłych najemcach współpracując w tym zakresie z Policją, Strażą Miejską, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, co umożliwia wybór do lokali o wyższym standardzie osób gwarantujących wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków najemcy.

Gmina Miejska Kraków pozyskuje lokale mieszkalne m.in. poprzez realizację inwestycji własnych, zakupy lokali mieszkalnych, a także adaptacje budynków lub lokali. Realizacja budynków mieszkalnych na gruntach własnych Gminy jest najtańszą formą pozyskiwania lokali mieszkalnych. W latach 2003 – 2015 Gmina przekazała do zasiedlenia (łącznie z odzyskanymi pustostanami) 4939 lokali mieszkalnych. Ostatnie inwestycje w lokale komunalne to: w 2007 – 80 lokali przy ul. Magnolii i Jana Kantego Przyzby, w 2008 r. – 210 lokali w kolejnych budynkach w tych samych lokalizacjach, w 2013 – 82 lokale przy ul. Łazy/ul. Działkowej.

Na pomoc mieszkaniową w związku ze spełnieniem kryteriów niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów oczekuje 130 rodzin, 33 rodziny oczekują na lokal zamienny, 400 rodzin oczekuje na propozycję zawarcia umowy najmu lokalu.

Miasto przygotowuje się do kolejnych inwestycji mieszkaniowych. W przygotowaniu jest kolejne lokale komunalne – przy ul. Wańkowicza powstanie 170 mieszkań (w tym 10 dla osób niepełnosprawnych) w 7 budynkach 4-kondygnacyjnych (termin uzyskania decyzji pozwolenia na budowę i innych zezwoleń – przełom 2016 i 2017 roku). W przygotowaniu jest także budowa mieszkań przy ul. Fredry (50 mieszkań, finansowanie w latach 2018-2022).