Marta Podgórnik za tom „Mordercze ballady” została laureatką tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę, 9 czerwca, podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Do nagrody nominowani w tym roku byli:

  • Kamila Janiak – „Wiersze przeciwko ludzkości” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury i Staromiejski Dom Kultury)
  • Piotr Janicki – „Psia książka” (wydawnictwo j)
  • Marzanna Bogumiła Kielar – „Nawigacje” (Wydawnictwo Znak)
  • Robert Król – „Polka” (Mikrooficyna Ówże)
  • Marta Podgórnik – „Mordercze ballady” (Biuro Literackie).

W tym roku kapituła, którą tworzyli literaturoznawcy, krytycy, a także tłumacze z Polski i zagranicy: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia), podjęła decyzję o przyznaniu Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Marcie Podgórnik. Laureatka otrzymała 100 000 zł oraz nową statuetkę inspirowaną wyklejanką Wisławy Szymborskiej.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej

– Można czytać nową książkę Marty Podgórnik, traktując ją jako zbiór tekstów rozprawiających się z romantycznymi i popkulturowymi kliszami, kreujących nowy model ironicznej i – powiedzmy – okrutnej „ballady panieńskiej”. Oto mieszanka firmowa, kwintesencja pewnego stylu, który w tej książce, jak sądzę, wznosi się na wyżyny. Mordercze ballady są ciosem zadanym kulturowej i wierszowej normie związanej z balladą – mówił Karol Maliszewski, juror Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Marta Podgórnik – ur. 1979 r. w Sosnowcu, mieszka w Gliwicach. Poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996 r.). Tom „Paradiso” (2000 r.) nominowano do Paszportu „Polityki”, „Rezydencję surykatek” (2011 r.) wyróżniono Nagrodą Literacką Gdynia (2012 r.) i nominowano do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” oraz Nagrody Literackiej „Gryfia”. Tom „Zawsze” (2015 r.) znalazł się w finale Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podobnie jak „Zimna książka” (2017 r.), którą nominowano również do wrocławskiego Silesiusa. Za tom „Mordercze ballady” została nominowana w tym roku także do Nagrody Nike.

W 2019 roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie przyznana po raz siódmy. W poprzednich latach otrzymali ją: Krystyna Dąbrowska za tom „Białe krzesła” i Łukasz Jarosz za tom „Pełna krew” (2013 r.), Julia Hartwig za tom „Zapisane” (2014 r.), Roman Honet za tom „Świat był mój” i Jacek Podsiadło za tom „Przez sen” (2015 r.) oraz Jakub Kornhauser za tom „Drożdżownia” i Uroš Zupan za tom „Niespieszna żegluga” (2016 r.), Marcin Sendecki za tom „W” (2017 r.), Julia Fiedorczuk za tom „Psalmy” i Linn Hansén za tom „Przejdź do historii” (2018 r.).

Tegoroczną galę poprowadzili Maja Ostaszewska oraz Adam Woronowicz, a uroczystości towarzyszyła muzycznie Gaba Kulka.