Fundacja Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej w kategorii Donator, Kärcher sp. z o. o. w kategorii Sponsor i AMS SA w kategorii Patron Medialny – to zwycięzcy Konkursu Mecenas Kultury Krakowa 2015, którzy zostali uhonorowani złotymi statuetkami. Jego wyniki zostały ogłoszone w poniedziałek, 14 listopada podczas uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. W tym roku tytuły te zostały przyznane po raz 20.

– W tym roku mija dwadzieścia lat, odkąd Rada Miasta Krakowa ustanowiła tytuł Mecenasa Kultury Krakowa. I te minione dwie dekady pokazały, że wielowiekowy i wielokulturowy Kraków – jego tradycje i zabytki, sztuka i kultura mogą liczyć na stały konsekwentny mecenat. W ostatnim 20-leciu Kraków odnotował wiele sukcesów na polu kultury. Powstały nowe cykliczne wydarzenia, nowe muzea i instytucje, rozwijają się międzynarodowe kontakty artystyczne. A wszystko przy znaczącym udziale środowisk gospodarczych, dzięki owocnej współpracy środowisk twórczych i biznesowych. Cieszę się, że działalność mecenasów Kultury Krakowa tak wspaniale się rozwija. Tym bardziej, że wspaniale zachowane dziedzictwo historyczne, bogactwo życia artystycznego, przesądzają nie tylko o atrakcyjności turystycznej Krakowa, ale też o jego konkurencyjności w świecie inwestycji i biznesu. Serdecznie Państwu dziękuję za to, że ważne dla rozwoju i prestiżu Krakowa przedsięwzięcia wspomagane są w sposób przemyślany – częstokroć właśnie długofalowo i systematycznie, za wsparcie, jakie w różnej formie, otrzymują nasze najważniejsze instytucje i ośrodki kultury, nasze wspaniałe festiwale, za wkład w ratowanie wielokulturowego dziedzictwa Krakowa – powiedział podczas gali Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2015 i srebrne statuetki z rąk Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego otrzymali: w kategorii Donator: Kraków Airport im. Jana Pawła II, w kategorii Sponsor – Elektrownia CEZ Skawina SA, a w kategorii Patron Medialny – Radio Kraków.

Pozostałe wyróżnione firmy i instytucje zostały uhonorowane brązowymi statuetkami, i są to: Tauron Polska Energia SA oraz Linde Gaz Polska Sp. z o. o. (Donator), dealer BMW Dobrzański (Sponsor) oraz Radio Plus Kraków (Patron Medialny).

Laureaci konkursu Mecenas Kultury Krakowa otrzymali statuetki autorstwa artysty – rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego i dyplom zaprojektowany przez prof. Adama Miratyńskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureaci mają również prawo używania znaku graficznego tytułu „Mecenas Kultury Krakowa” przez pięć lat we własnych publikacjach (z zaznaczeniem roku, w którym tytuł otrzymali).

W tym roku zgłoszono 33 wnioski o nadanie tytułu Mecenasa Kultury Krakowa 2015, w tym 18 w kategorii Donator, 9 w kategorii Sponsor oraz 6 w kategorii Patron Medialny. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 1996 roku. Na wniosek Bractwa Mecenatu Kultury Krakowa, Prezydent Miasta Krakowa uhonorował tytułem „Mecenas Kultury Krakowa Roku 2015” dziesięć podmiotów.

Tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznaje Prezydent Miasta Krakowa na wniosek komisji zwanej Bractwem Mecenatu Kultury Krakowa. Członków Bractwa powołuje Prezydent Miasta Krakowa.

W jego skład wchodzą:

  • Przewodniczący Rady Miasta Krakowa pełniący funkcję Przewodniczącego Bractwa,
  • trzech przedstawicieli wybranych z działających w Krakowie organizacji samorządu gospodarczego,
  • trzech przedstawicieli środowisk i stowarzyszeń twórczych,
  • przedstawiciel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa,
  • przedstawiciel laureatów Tytułu z lat ubiegłych,
  • dwóch przedstawicieli komisji Rady Miasta Krakowa zajmującej się sprawami kultury i ochrony zabytków,
  • Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. kultury,
  • dyrektor wydziału Urzędu Miasta Krakowa właściwego ds. kultury,
  • przedstawiciel komórki zajmującej się w Urzędzie Miasta Krakowa sprawami ochrony zabytków.

Tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany jest corocznie za poprzedni rok kalendarzowy w czterech równorzędnych kategoriach:

  • Kategoria Donator – za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem (np. darowizny, dotacje) – oceniana według kryterium zarówno wysokości wkładu finansowego jak i ciągłości mecenatu nad jednym podmiotem lub przedsięwzięciem.
  • Kategoria Sponsor za najciekawszą formę i efektywność mecenatu – ustalona według kryterium najlepszego i niekonwencjonalnego pomysłu.
  • Kategoria za działania na rzecz ochrony zabytków – tytuł ten przyznawany jest osobom lub podmiotom, które w danym roku kalendarzowym zainwestowały własne środki finansowe na rewaloryzację lub restaurację zespołów, obiektów zabytkowych lub ich części albo też dzieł sztuki zlokalizowanych na terenie miasta Krakowa.
  • Kategoria Patron Medialny – według swobodnego uznania Bractwa przy uwzględnieniu ilości i jakości przedsięwzięć o charakterze medialnym.